Uzbrojone śmigłowce z Kandaharu

 


Robin Polderman


 

 

 

Uzbrojone śmigłowce z Kandaharu

 

 

Lotnisko w Kandaharze, zbudowane w latach 1956-1962 z pomocą Stanów Zjednoczonych, ulokowane jest w pobliżu pustyni Rigestan, około piętnaście kilometrów na południowy wschód od miasta Kandahar w Afganistanie. Zbudowano je i początkowo używano jako lotnisko etapowe, na którym samoloty lecące z kontynentu na kontynent mogły wylądować i uzupełnić paliwo. Miało też ono znaczenie militarne, miało bowiem posłużyć jako wysunięta baza operacyjna, gdyby doszło do wojny radziecko-amerykańskiej. Przez wiele lat było jednak używane sporadycznie.

 Sytuacja ta gwałtownie zmieniła się w 1979 roku, gdy radzieckie siły zbrojne wkroczyły do Afganistanu. Przez dziesięć lat lotnisko było intensywnie używane przez samoloty i śmigłowce lotnictwa Sił Zbrojnych ZSRR. Stacjonował tu 280. samodzielny pułk śmigłowców oraz klucz z 205. samodzielnej eskadry śmigłowców, wykorzystujące ciężkie śmigłowce transportowe Mi-6, uzbrojone średnie śmigłowce transportowe Mi-8 i śmigłowce szturmowe Mi-24. Stacjonowały tu też samoloty rozpoznawcze MiG-21R oraz myśliwskie MiG-23MLD i szturmowe Su-25. Po wycofaniu wojsk radzieckich z Afganistanu, władzę przejęli lokalni przywódcy plemienni, ale w 1994 roku pokonali ich Talibowie. Niewiele wiadomo o losach lotniska w tym okresie, choć Talibowie wykorzystywali je jako bazę swoich myśliwców MiG-21 i samolotów myśliwsko-bombowych Su-22, a także wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mi-8. W czasie operacji „Enduring Freedom”, którą podjęły siły amerykańskie 7 października 2001 roku, infrastruktura lotniska została w znacznym stopniu zniszczona. Spośród statków powietrznych należących do Sił Powietrznych Islamskiego Emiratu Afganistanu, jak nazywało się lotnictwo afgańskie w okresie władzy Talibów, ocalał tylko pojedynczy myśliwiec MiG-21bis. Samolot ten został ustawiony na pomniku przy bramie prowadzącej do bazy, przy autostradzie Kandahar-Spin Boldak, z namalowanymi obecnymi znakami rozpoznawczymi Sił Powietrznych Afganistanu.

Obecnie lotnisko w Kandaharze jest wykorzystywane przez dużą flotę statków powietrznych wspierających działania w ramach operacji „Enduring Freedom” i międzynarodowe siły stabilizacyjne ISAF (International Security Assistance Force). Oczywiście, najwięcej śmigłowców operujących w Afganistanie należy do Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, stacjonują tu one od 2001 roku. United States Army utrzymuje w bazie Kandahar część Lotniczej Brygady Bojowej (Combat Aviation Brigade), której siły są okresowo rotowane. Jej pododdziały są wyposażone w ciężkie śmigłowce transportowe CH-47D/CH-47F Chinook, wielozadaniowe śmigłowce transportowe UH-60A/UH-60L Black Hawk, uzbrojone śmigłowce rozpoznawcze OH-58D Kiowa Warrior i śmigłowce szturmowe AH-64D Apache. Śmigłowce CH-47D/CH-47F Chinook i UH-60L Black Hawk są używane do dostarczania zaopatrzenia i transportu personelu pomiędzy różnymi bazami i (wystawionymi w terenie) posterunkami bojowymi w południowej części tego ciężko doświadczonego i zniszczonego wojną kraju. Natomiast śmigłowce UH-60A Black Hawk są wykorzystywane do misji ewakuacji medycznej, AH-64D Apache i OH-58 Kiowa Warrior wykonują zadania eskortowe, rozpoznawcze i bliskiego lotniczego wsparcia ogniowego sił naziemnych.

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 1/2012

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter