Uwaga! Goliat idzie! Użycie min samobieżnych Sd.Kfz.303 Goliath przeciwko Powstaniu Warszawskiemu. Część 2

Uwaga! Goliat idzie!  Użycie min samobieżnych Sd.Kfz.303 Goliath przeciwko Powstaniu Warszawskiemu. Część 2

Norbert Bączyk

 

Przez linię obrony przebiega nagle, podawane sobie z ust do ust: — Goliat! Goliat! Pełznął oczywiście od strony fortu. Potworny wybuch wstrząsnął budynkiem, a po chwili ujrzano wielka wyrwę w ogrodzeniu wytwórni. Rozpętała się istna burza ognia wszelkich rodzajów broni. Czołgi znowu ruszyły naprzód, a pod ich osłona tłum szturmującej piechoty począł się wdzierać przez wyłomy i parterowe okna. - tak użycie miny Goliat przeciwko masywnemu ogrodzeniu od strony ulicy ul. Sanguszki wspominał Juliusz Kulesza, uczestnik walk o potężny kompleks Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

W połowie sierpnia miny samobieżne stały się już bronią dość dobrze rozpoznawalną na froncie Śródmieścia. Tymczasem gen. mjr Günther Rohr, dowodzący wojskami niemieckimi szturmującymi tą dzielnicę na południe od Alei Jerozolimskich, zmodyfikował plan dalszego natarcia, uznając, że natarcie ku Marszałkowskiej musi być poprzedzone zdobyciem terenu Politechniki, który jako powstańczy bastion flankował od południa dalszy ruch na wschód ulicami Wspólną, Hożą (Viktoriastrasse) i Wilczą. Niemcy rozległy i otoczony murem teren Politechniki (Technische Hochschule), na którą składało się kilka masywnych budynków uczelnianych, nazywali też „dzielnicą akademicką” – Hochschulviertel. Zamknięty i zwarty teren uczelni traktowali jako silną twierdzę, którą zdecydowali się zaatakować bardzo dużymi siłami. Jeśli idzie o siły saperów, kompania szturmowa z Goliatami została tu wzmocniona całym 627. batalionem saperów. W dzienniku działań bojowych Pułk Saperów Szturmowych „Herzog” tak przedstawiono przygotowanie do natarcia:

18.8.44. Przygotowanie do natarcia na dzielnicę akademicką.

Dowodzenie obejmuje generał major Rohr, komendant bojowy odcinka południowego.

Udział w walce jako piechoty 627. batalionu saperów Wojsk Lądowych (zmot.) pod dowództwem majora Tetzlaffa z podporządkowaną 1. kompanią 500. batalionu saperów szturmowych.

Rozpoczęcie natarcia: godz. 04.00 [19 sierpnia].

Natarcie ma być skierowane frontalnie od zachodu (AKP) przez Nord-Südallee [Al. Niepodległości]. Natarcie zostanie poprzedzone napadem ogniowym od godz. 03.55 do 4.00. Godz. 4.00–5.00: ogień nękający. Poza bronią ciężką wprowadzono do działań 7 baterii artylerii przeciwlotniczej [ciężkie działa przeciwlotnicze ostrzeliwały Politechnikę ze stanowisk na południe od Pola Mokotowskiego], 6 czołgów Panzer IV i 2 Tygrysy [były to czołgi z II batalionu 3. Pułki Pancernego SS dywizji Totenkopf oraz 9. kompanii czołgów ciężkich tego pułku, ich zbiorcza kompania została oddelegowana do tłumienia powstania]. Przewidywane jest użycie Goliathów. 627. batalion saperów Wojsk Lądowych (zmot.) przechodzi na pozycję wyczekiwania.

 Pełna wersja artykułu w magazynie TW Historia 3/2022

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter