Umowa na system "WISŁA" podpisana

Umowa na system

Minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu systemu „WISŁA – 1 Faza” w środę 28 marca 2018 roku w Warszawie w siedzibie PIT-RADWAR S.A.  

W uroczystości podpisania umowy udział wziął prezydent RP Andrzej Duda i Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki  oraz ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Faza pierwsza programu dotyczy pozyskania dwóch baterii PATRIOT w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. System „WISŁA” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju.

– To rzeczywiście wydarzenie bardzo ważne w historii naszego kraju, to kontrakt zbrojeniowy najwyższy w historii, to kontrakt dzięki, któremu do Polski trafią także nowoczesne technologie, na podstawie wynegocjowanego offsetu, ale także na podstawie polonizacji elementów  tego systemu . Polskie firmy będą produkowały elementy wyrzutni, będą produkowały pojazdy, które będą służyły transportowi, będą także produkowały systemu łączności - podkreślił rolę offsetu oraz udziału polskiego przemysłu obronnego w realizacji umowy minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podał wartość kontraktu na system WISŁA - etap I:

– Zapłacimy za system PATRIOT razem z systemem zarządzania polem walki  4 miliardy 750 milionów dolarów. To dobra cena. Niezwłocznie przystąpimy do II fazy negocjacji - stwierdził minister. 

W ramach tej wartości zawarte zostanie łącznie 10 umów: 5 umów z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny oraz umowa na elementy systemu LINK-16) oraz 5 umów krajowych (umowa na pojazdy JELCZ, umowa na Mobilne Węzły Łączności, umowa na pojazdy do transportu rakiet, umowa na kabiny F-OPS, umowa na kabiny C-OPS, E-OPS).

Zdaniem szefa MON umowa na elementy I etapu systemu Wisła to olbrzymie osiągnięcie polskich negocjatorów. Wynegocjowane warunki umowy, w tym jej wartość są wynikiem kilkumiesięcznych negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli MON. W ich trakcie dokonano szczegółowej  analizy przedstawionych rozwiązań i dokonano wyboru najbardziej korzystnych z punktu widzenia operacyjnego i ekonomicznego. Ponadto podjęto m.in. decyzje o zmianie (w I fazie) konfiguracji na typową dla US Army w zakresie IBCS i pozyskaniu poprzez program FMS jedynie kluczowych elementów systemu oraz, że pozostałe elementy zakupione zostaną w ramach procedur krajowych od polskiego przemysłu obronnego. Obniżenie wartości umowy nie wpływa na gotowość bojową pozyskiwanego systemu.

Podstawowym zadaniem systemu WISŁA będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. 

Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

II faza programu obejmuje pozyskanie pozostałych 6 baterii PATRIOT z IBCS, wraz z radarem dookólnym AESA oraz rakietami niskokosztowymi SkyCeptor. Ponadto planowane jest pozyskanie z PPO radarów wczesnego wykrywania P-18PL i radarów pasywnych PET/PCL.

źródło: MON

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter