T129 ATAK - maszyna zmieniająca układ sił na polu walki

T129 ATAK - maszyna zmieniająca układ sił na polu walki

Stanisław Kutnik

 

T129 atak jest nowej generacji, dwumiejscowym, dwusilnikowym śmigłowcem przede wszystkim przeznaczonym do wykonywania misji uderzeniowych oraz rozpoznawczych. Zapewnia on również wykonanie misji z wykorzystaniem rakiet i pocisków klasy „powietrze-powietrze” i „powietrze-ziemia”  zapewnia duże możliwości mobilne oraz siłę ognia przeciwko siłom żywym oraz celom naziemnym i powietrznym, w dzień i w nocy, bez względu na warunki atmosferyczne.

Najnowsza technologia

Pięciołopatowy wirnik nośny, kołowe podwozie oraz zaawansowane technologicznie silniki turbinowe LHTEC-CTS-800 to główne cechy śmigłowca T129 ATAK. Śmigłowiec ten charakteryzuje się dużą manewrowością i stabilnością w czasie lotu. Wywodzący się ze sprawdzonego na polu walki kadłuba śmigłowca bojowego A129CBT, śmigłowiec T129 ATAK przeszedł kilka modyfikacji i modernizacji, które obejmują:
– nowej generacji, mocniejsze silniki LHTEC CTS 800-4A,
– nowoczesną awionikę, systemy optoelektroniczne i walki elektronicznej zapewniające doskonałą świadomość sytuacyjną i przetrwanie na polu walki,
– nowy układ transmisji mocy i wzmocnione przekładnie,
– zmodyfikowany płatowiec oraz nowe śmigło ogonowe.

Wszystkie te ulepszenia mają udział w poprawie osiągów oraz zwiększeniu możliwości śmigłowca T129 ATAK, zapewniając najlepszy, górujący nad konkurencją, współczynnik mocy do masy w swojej klasie śmigłowców. Zapewnienie tak dobrych osiągów byłoby nie wystarczające bez dodatkowych cech. Śmigłowiec T129 ATAK potwierdził, że jest rozwiązaniem efektywnym kosztowo, dzięki odpowiedniej konstrukcji, obsłudze według stanu technicznego oraz systemowi planowania misji, które jest na zewnątrz śmigłowca. T129 ATAK zapewnia niskie koszty użytkowania zmniejszoną ilość obsługi, zmniejszone obciążenie załogi oraz skrócony czas przygotowania do wykonania zadania.

Działania operacyjne w południowo-wschodniej Turcji

W ramach programu, pierwsze śmigłowce T129 ATAK zostały dostarczone Siłom Zbrojnym Turcji w 2014 r. i do chwili obecnej wylatały łącznie 7000 godzin podczas prób w locie, prób poligonowych, kwalifikacyjnych i zdawczo-odbiorczych jak również zajęć szkoleniowych. Obecnie 8, z planowanych 59 śmigłowców T129 ATAK, zostało dostarczonych do Dowództwa Lotnictwa Sił Lądowych Turcji i zapewniają one wymaganą siłę ogniową oraz wsparcie innym śmigłowcom. Integracja z rozwiązaniami tureckimi oraz doświadczenie wyniesione z działań śmigłowca A129 w Albanii, Kosowie, Somalii, Iraku i w Afganistanie obecnie przynoszą efekty podczas lotów przeciwko działalności terrorystycznej w południowo-wschodnim rejonie Turcji, w nieprzyjaznym środowisku, w ekstremalnych warunkach geograficznych i atmosferycznych.

Pełna wersja artykułu w magazynie  Lotnictwo 8/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter