Szafy na broń palną – do wyboru, do koloru

Szafy na broń palną – do wyboru, do koloru

Kiedy już zakończymy całą procedurę prowadzącą nas do uzyskania pozwolenia na broń, a w ręku mamy upragnione promesy i właśnie przeglądamy oferty sklepów, żeby wybrać broń, którą zakupimy, musimy pamiętać, że trzeba ją gdzieś przechowywać. Niestety, nie mieszkamy w państwie, w którym można sobie broń wieszać na ścianach, trzymać w schowku w samochodzie, w szafce przy łóżku, pod poduszką albo po prostu wsadzoną do szafy – trzeba spełnić konkretne wymagania co do miejsca, w którym będzie ona przechowywana.

Przechowywanie broni palnej i amunicji w warunkach domowych zostało ściśle określone przez ustawę o broni i amunicji, która weszła w życie z dniem 1 października 2014 roku oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Od tego czasu nic się nie zmieniło i każdy posiadacz broni palnej i amunicji jest zobowiązany do trzymania ich w urządzeniu spełniającym wymagania co najmniej klasy S1według normy PN-EN 14450 (jeśli jednak broni masz dużo, pamiętaj, że broń jeśli jest jej powyżej 50 sztuk, powinna być przechowywana w magazynie broni).

Z zapisów ustawy i rozporządzenia wynika, że szafa na broń lub sejf nie muszą być mocowane do elementów konstrukcyjnych budynku, jednak warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. Sejf lub szafę można przymocować do „elementów konstrukcyjnych” zarówno tradycyjnymi metodami (np. na kotwy), jak i za pomocą specjalnych klejów (metoda chemiczna). Warto poważnie rozważyć przymocowanie na trwałe naszego schowka na broń, by nie ułatwiać roboty potencjalnym złoczyńcom, ale też w razie gdyby nie daj Boże doszło jednak do kradzieży z włamaniem i wyniesieniem szafy wraz z zawartością – żeby mieć kolejny argument na swoją obronę i zapewnienie sobie spokojnego snu (albo wypoczynku np. na wczasach). Pamiętajmy też, że policja oraz Żandarmeria Wojskowa (w przypadku żołnierzy zawodowych posiadających broń prywatnie) upoważnione są do kontrolowania tego, w jaki sposób przechowywana jest broń palna i czy jej zabezpieczenie zgodne jest z obowiązującymi przepisami. Po zakupie pierwszej broni możesz zatem spodziewać się wizyty dzielnicowego, który sprawdzi, czy sejf, który posiadasz, spełnia określone wymagania.

Rodzaje sejfów i szaf na broń

Wśród wielu sejfów można znaleźć takie, które tworzone są specjalnie z myślą o przechowywaniu broni i amunicji. Szafy na broń myśliwską i strzelecką spełniają odpowiednie kryteria nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, lecz także estetyki wykonania i wygody użytkowania – pod tym względem mogą zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających odbiorców. W sumie to nie jest taka błaha sprawa, bo poza wyjątkami, kiedy szafa z bronią stoi w garażu, „męskim gabinecie” czy innym miejscu, w którym nie toczy się zwykle życie rodzinne i towarzyskie jej wygląd będzie miał jednak dość istotne znaczenie. Dodajmy do tego fakt, że często przecież nie mieszkamy w domu sami, a nasze rodziny czy partnerzy mogą jednak kręcić nosem na byle jaki, badziewny sejf szpecący chałupę, ale spełniający wymogi klasy S1. Czasem warto więc rozejrzeć się po rynku i dopłacić parę złotych za produkt estetyczny, który będzie można traktować mniej więcej jak zwykły mebel, a nie metalowe szkardzieństwo spełniające normy.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter