Strzelnica kontenerowa

 


Hubert Giernakowski

 

 

Strzelnica kontenerowa

 

nowość z Bumaru

 

Na tegorocznych kieleckich targach MSPO nasz największy koncern zbrojeniowy – Grupa Bumar – zaprezentuje bardzo ciekawy i jak  a polskie warunki zupełnie unikatowy produkt: przewoźną strzelnicę kontenerową. Tak naprawdę będzie to dopiero tzw.  „demonstrator” technologicznych i projektowych możliwości producenta, ale przedstawiona strzelnica będzie pełnowartościowa pod względem użytkowym i będzie można w niej strzelać z pistoletu. Warto wspomnieć, że projekt ten powstał w wyniku współpracy Bumaru z redakcją Strzału – nasi redakcyjni koledzy opracowali koncepcję strzelnicy, wyprodukowanej następnie przez koncern. Wykonanie prototypu jest dziełem firmy Womasz z Wolsztyna, naszego krajowego potentata w dziedzinie budowy strzelnic.

 

 
 Strzelnica kontenerowa jest mobilnym, wysoko specjalizowany środkiem do treningu strzeleckiego z broni palnej, umożliwiającym zorganizowanie strzelnicy w prawie dowolnym miejscu i na dowolny okres. Zwarte gabaryty i brak trwałego związania z gruntem pozwala na ominięcie problemów prawnych, związanych z budowaniem stałych strzelnic. No i jest znacznie – co najmniej o rząd wielkości – tańsza niż klasyczna, kryta strzelnica. Oczywiście strzelnica musi być tak zaprojektowana, żeby w jak najmniejszym stopniu oddziaływała na środowisko i nie powodowała żadnych zanieczyszczeń substancji lokalnej. Kompletna strzelnica kontenerowa ma atest na całość swych instalacji, co pozwala na jej używanie bezpośrednio po zainstalowaniu w wyznaczonym miejscu, bez konieczności oddzielnych odbiorów i zatwierdzeń, także tych związanych z prawem budowlanym i zagospodarowaniem przestrzennym. Strzelnica ma także swój regulamin, będący nierozłączną częścią atestu. Obecne przepisy wymagają, aby regulamin był każdorazowo zatwierdzony przez lokalne władze terenowe (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), co jest jedynym obowiązkiem „formalno-prawnym” prywatnego użytkownika strzelnicy – przy okazji objawił się jeszcze jeden bezsens aktualnie obowiązujących przepisów związanych z bronią i amunicją, które nie przewidziały sytuacji strzelnic przewoźnych. Użytkownicy instytucjonalni, związani z państwowymi służbami uzbrojonymi, zapewne będą mogli uzyskać ogólne zatwierdzenie danego typu strzelnicy do użytkowania.

Sam pomysł nie jest nowy, co więcej – strzelnice podobnego typu są użytkowane od wielu lat, na przykład przez niemiecką policję. Tyle, że we wszystkich chyba zrealizowanych dotychczas projektach strzelnica była zaledwie częścią większego (i znacznie droższego) elektronicznego systemu szkoleniowego, czyli interaktywnego trenażera strzeleckiego. Ćwiczący strzela tam z prawdziwej broni do ekranu, na którym emitowany jest fi lm przedstawiający scenki związane z użyciem broni – trafi enie lub spudłowanie celu powoduje wyświetlenie odpowiedniej sekwencji zdarzeń. Z uwagi na wymagania i potrzeby trenażera strzelnica w takich wypadkach jest bardzo krótka, najwyżej kilkumetrowa, co pozwala na zamknięcie jej w jednym pomieszczeniu, długości standardowej naczepy samochodowej – kielecki demonstrator zbudowano wręcz w dwóch typowych, 40-stopowych kontenerach typu High Cube, co umożliwiło uzyskanie 15-metrowej osi strzeleckiej, wraz z niezbędnym zapleczem technicznym. Taka konstrukcja zajmuje niecałe 60 m2 (dwa razy po 12,2 m długości i 2,4 m szerokości) i mieści się w niej jedna oś do strzelań dynamicznych, albo dwa stanowiska do strzelań statycznych. Bez problemu można taką strzelnicę przedłużyć do pełnych 25 metrów, dostawiając trzeci (środkowy) element-kontener. Przygotowana w Bumarze koncepcja strzelnic kontenerowych obejmuje trzy (a w zasadzie nawet cztery), wzajemnie niezależne programy specjalistyczne, przeznaczone dla różnych odbiorców.

Ciąg dalszy w numerze


 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter