Strzeleckie combo na banjo, trąbkę i bas

Strzeleckie combo na banjo, trąbkę i bas

Jarosław Lewandowski

 

 

Taktyczna latarka plus laserowy wskaźnik, zamknięte we wspólnej obudowie, umożliwiającej podczepienie ich do szyny systemu Picatinny lub Weaver to dobry pomysł. Tyle, że do tej pory podobne urządzenia oferowały tylko firmy z najwyższych półek (cenowych), a tu mamy do czynienia z wyrobem bardziej popularnym. Amerykańska firma TRUGLO Inc. z Teksasu, do tej pory najbardziej znana ze światłowodowych przyrządów celowniczych, rozszerza ofertę – w zeszłym roku uzupełniło ją prezentowane właśnie TruPoint Laser/Light Combo.

Na rynku mamy kilka udanych modeli latarek podczepianych do broni, mamy też kilka wskaźników laserowych, różnej konstrukcji i urody. Urządzeń łączących w sobie latarkę i wskaźnik jest niewiele, choć właśnie takie połączenie jest najbardziej funkcjonalne.

Odmiennie niż w innych konstrukcjach, które umieszczają moduł laserowy pod latarką, albo obok niej, TRUGLO TruPoint ma emiter diody laserowej zintegrowany w odbłyśniku latarki. Taka konstrukcja pozwala zachować rozsądne rozmiary całego urządzenia, a także umożliwia zastosowanie pełnowartościowej latarki: bo nie trzeba kompromisów w wielkości odbłyśnika. Dodatkowo umieszczenie wskaźnika laserowego w takim miejscu chroni lepiej jego diodę.

Sama latarka ma relatywnie dużą diodę LED, które daje białe światło o wysokiej jasności, aż 200 lm. Do wyboru mamy trzy tryby pracy urządzenia: tylko wskaźnik laserowy, tylko latarka, albo wskaźnik i latarka łącznie. Wahliwy włącznik działa zarówno jako przycisk do chwilowego uruchomienia, jak i włączenia światła na stałe. W tym drugim przypadku w każdej chwili możemy zmienić tryb pracy, oddzielnym przełącznikiem, na przykład dodając do światła latarki promień laserowy. TruPoint może być obsługiwany zespołem włączników zamontowanych bezpośrednio na urządzeniu, albo przyciskiem zdalnego sterowania.

TRUGLO TruPoint jest dostępny w dwóch wersjach, różniących się diodą laserową: może ona emitować światło czerwone o długości fali 650 nm, albo zielone długości 520 nm. TruPoint ma obudowę z aluminium obrabianego na maszynach CNC – jest bardzo starannie wykonana i pokryta czarną, matową powłoką o jedwabistej fakturze. Głowica latarki jest uszczelniona, a cały zestaw odporny na wstrząsy. Zasilanie zapewniają dwie baterie typu CR123 o napięciu znamionowym 3 V każda. Komorę baterii zamyka pokrywa, na której umieszczono zestaw przełączników sterujących

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 2/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter