Stag 15 Tactical - M4 w innych szatach

Stag 15 Tactical - M4 w innych szatach

Michał Sitarski

 

W poprzednim numerze Strzału opublikowaliśmy artykuł o STAG M4, czyli cywilnej wersji wojskowego karabinka SZ USA.  Dla fanów „klasyki” to karabinek niemal idealny (z ciut za długą lufą), ale co mają powiedzieć ci, którzy chcą mieć STAG-a do zastosowań „taktycznych” albo sportowych i zależy im na czymś, co będzie można łatwo modyfikować?

A dla takich osób jest STAG 15 Tactical. Czym jest ten karabinek?
Najkrócej rzecz ujmując jest... STAG-iem M4 (czyli „klasycznym” AR-15 działającym na zasadzie odprowadzenia części gazów prochowych z przewodu lufy z bezpośrednim działaniem na suwadło i zamek, z zamkiem wieloryglowym ryglowanym przez obrót), ale inaczej skonfigurowanym. Teoretycznie STAG 15 M4 niby można by zmodyfikować, ale będzie to dość trudne, z uwagi na zastosowanie tzw. żagielka, czyli trójkątnej podstawy muszki z węzłem gazowym 
i klasycznego wojskowego łoża. M4, jak pisałem poprzednio, ma być M4 i modyfikowanie go jest bez sensu, tym bardziej, że ten karabinek jest droższy od wersji Tactical o niecałe dwie stówki.

Wersja Tacitical jest „klasycznym” współczesnym karabinkiem AR 15 przeznaczonym na rynek cywilny
i przygotowanym do dalszych modyfikacji przez użytkownika z wykorzystaniem dostępnych na rynku części.

Jeśli chodzi o zasadnicze elementy broni to jest to niemal dokładna kopia emczwórki, choć jednak pewne różnice występują.

Broń ma wykonaną ze stali 4150 CMV lufę o długości 16” (w poprzednim artykule pisałem, czemu STAG nie ma w ofercie karabinków z lufami 14,5”) o profilu Government, czyli takim, jak M4. Różnicą odnośnie profilu jest brak podtoczeń do mocowania granatnika w wersji Tactical, zatem lufa ma bardziej regularny kształt. Niektórzy twierdzą, że to nawet lepiej, bo podtoczenia powodują powstawanie naprężeń.

Lufa zakończona jest klasycznym urządzeniem A2, czyli Bird Cage, mocowanym na gwincie 1-2/28”. Gwint przewodu lufy to 1:7, czyli dość nietypowo, jak na taką długość, bo jest on częściej spotykany w lufach znacznie krótszych. Według oznaczenia naniesionego na lufie, karabinek przystosowany jest do strzelania amunicją 5,56 mm x 45, ale w materiałach producenta znajduje się informacja o przystosowaniu do strzelania także amunicją .223, czyli przyjąć można, że w broni zastosowano komorę nabojową Wylde.

W STAG Tactical zastosowano niskoprofilowy węzeł gazowy, dzięki czemu na broni można osadzić samonośne łoże. Długość systemu gazowego w tym karabinku to MID, zatem w porównaniu ze STAG M4 z systemem Carbine, Tactical będzie pracował łagodniej.

Lufa wraz z systemem gazowym osłonięta jest samonośnym aluminiowym (stop 6061) łożem o długości 13,5” z szyną MIL-STD-1913 na całej długości górnej części oraz slotami M-LOK na powierzchniach bocznych i dolnej. Dodatkowo łoże ma wykonane szereg otworów, które znacznie obniżają masę oraz poprawiają cyrkulację powietrza, 
a tym samym chłodzenie lufy. Łoże mocowane jest do broni za pomocą zacisku śrubowego (tzw. śruba
rzymska) umieszczonego od spodu, co upraszcza zakładanie 
i zdejmowanie tego elementu oraz zapewnia stabilne połączenie.

Komora spustowa i zamkowa karabinka wykonane są z kutego aluminium 7075-T6 i wykończone na czarny półmat za pomocą anodowania twardego typu III. Podobnie, jak w przypadku karabinka STAG M4 są to komory w pełni zgodne 
z normą MIL-STD, co sprzyja modyfikacjom za pomocą aftermarketowych podzespołów. Spasowanie komór jest na poziomie podobnym, jak w wojskowych M16/M4 i zauważalnie lepsze od sporej części konkurencyjnej broni w podobnym przedziale cenowym. Gniazdo magazynka ma wykonane wyraźne sfazowanie tworzące integralny lejek ułatwiający wymianę magazynka. Komora spustowa jest typu cywilnego, czyli nie ma otworu na trzecią oś (na spust samoczynny), a także jest inaczej wyfrezowana wewnątrz, co uniemożliwia instalację spustu samoczynnego. Góra komory zamkowej to po prostu szyna MIL-STD-1913, czyli karabinek jest klasycznym flat-top przygotowanym pod montaż celowników optoelektronicznych.

W komorze spustowej umieszczony jest wykonany zgodnie z MIL-SPEC jednooporowy spust o oporze typowym dla karabinka wojskowego M4, czyli około 3,5 kg – oczywiście w wersji cywilnej, 
a więc umożliwiającej prowadzenie wyłącznie pojedynczego ognia. Pomimo tego w karabinku zastosowano suwadło z M16, czyli takie, które jest stosowane w karabinkach samoczynno-samopowtarzalnych (suwadła broni cywilnej i wojskowej będącej klonami AR różnią się w tylnej części w taki sposób, że suwadła cywilne, nawet po zastosowaniu „wojskowej” komory spustowej uniemożliwiają prowadzenie ognia ciągłego). „Wojskowe” suwadło STAG Tactical wykonane jest ze stali narzędziowej 8620 z powierzchnią wykończoną fosforanowaniem, a mocowany w nim zamek wykonany ze stali narzędziowej 158. Cechą charakterystyczną jest fakt, że zamki karabinków STAG poddawane są nieniszczącemu badaniu metodą magnetycznej kontroli cząstek, dzięki czemu nabywca ma pewność, że newralgiczny i istotny dla bezpiecznego funkcjonowania broni element nie ma żadnych wad ukrytych i nie grozi mu nagłe uszkodzenie w rodzaju urwania rygla czy pęknięcia trzonu albo inna krytyczna awaria tego elementu.

Gniazdo zamka w suwadle, a także klucz gazowy są chromowane, dzięki czemu zwiększona jest ich trwałość, trudniej się brudzą i łatwiej jest je doczyścić po strzelaniu.

Z zespołem ruchomym współpracuje najprostsza z możliwych rękojeść przeładowania, czyli „klasyczna” wojskowa, jednostronna, pozbawiona jakichkolwiek bajerów i udogodnień. Podobnie wygląda bezpiecznik – także i on jest niemal żywcem wyjęty z broni wojskowej: jednostronny, ze zwykłym, prostym skrzydełkiem.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2022

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter