Spring Flag 2008

 


Paul van den Hurk, Erik Roelofs


 

Spring Flag 2008

 

Na początku kwietnia Siły Powietrzne Włoch zorganizowąły taktyczne ćwiczenie lotnicze „Spring Flag”, najważniejsze spośród wszystkich organizowanych co roku ćwiczeń lotniczych. Baza Decimomannu na Sardynii na dwa tygodnie stała się areną podniebnych zmagań, toczonych nad Morzem Śródziemnym.

 
 

  

Ćwiczenia pod kryptonimem „Flag” są wynikiem doświadczeń wojny wietnamskiej, gdzie amerykańskie lotnictwo ponosiło nieakceptowalne straty. Chociaż Amerykanie mieli przewagę liczebną i techniczną, to jednak brak treningu w manewrowych walkach powietrznych spowodował, że tracono stosunkowo dużo samolotów i ich załóg.

Aby zwiększyć efektywność wykonywanych zadań i zmniejszyć straty, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych podjęły organizowanie ćwiczeń „Red Flag” począwszy od 1975 r. Ćwiczenia te prowadzi się w bazie Nellis w Newadzie. Dają one uczestnikom możliwość działania w niezwykle realistycznym środowisku z symulowanym przeciwnikiem w powietrzu i na ziemi. Do symulacji przeciwnika wykorzystywano specjalne jednostki „agresorów”, które w okresie zimnej wojny szkoliły się w wykorzystaniu radzieckiej taktyki działania i sposobów walki. Obecnie sytuacja się zmieniła i jednostki „przeciwników” szkolą się według taktyki obecnych, potencjalnych przeciwników Stanów Zjednoczonych: Chin, Korei Północnej, Iranu czy Syrii.

Ćwiczenia „Red Flag” okazały się być niezwykle użyteczne i w zdecydowany sposób podniosły umiejętności prowadzenia działań lotniczych przez szkolone załogi, co przyczyniło się do sukcesu Amerykanów w postzimnowojennych operacjach: „Desert Storm”, „Allied Force”, „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom”.

Sukces odniesiony w szkoleniu załóg w ramach „Red Flag” spowodował, że zaczęto organizować inne podobne ćwiczenia, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w pozostałych państwach NATO. Wśród nich można wymienić „Red Flag Alaska” prowadzone w warunkach arktycznych, ćwiczenie walki radioelektronicznej „Green Flag”, kanadyjskie ćwiczenie „Maple Flag”, holenderskie „Frisian Flag” czy włoskie „Spring Flag”.

Ciąg dalszy w numerze


 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter