Sokół SAR odebrany z PZL-Świdnik

Sokół SAR odebrany z PZL-Świdnik

Marynarka Wojenna RP poinformowała, że w dniu wczorajszym do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babie-Doły powrócił pierwszy zmodernizowany śmigłowiec Sokół. Opóźnienie w realizacji umowy trwało blisko rok. Wykorzystywany od 1989 roku wiropłat przeszedł prace modernizacyjne i dostosowawcze do wersji poszukiwawczo-ratowniczej. Wkrótce do Brygady Lotnictwa MW z zakładów PZL-Świdnik powinny dotrzeć kolejne egzemplarze śmigłowców Sokół.

Trwają obloty techniczne i odbiory pozostałych czterech Sokołów/Anakond, które do Świdnika trafiły jeszcze w 2014 roku. Umowę ze spółką podpisał wówczas Inspektorat Uzbrojenia. Modernizacja polegała na ujednoliceniu kupowanych w różnych latach dla marynarzy śmigłowców, ale także na instalacji cyfrowego systemu sterowania silnikami (FADEC), nowego wyposażenia ratowniczego, kamer termowizyjnych sprzężonych z reflektorami-szperaczami. Wszystkie wiropłaty otrzymują również system automatycznej identyfikacji jednostek pływających (AIS). Sokoły będą teraz występować w nowym, ujednoliconym dla Sił Zbrojnych RP, malowaniu.

Marynarka zdecydowała, że dwa posiadane śmigłowce W-3 Sokół odmiany transportowej (wspomniany 0209 oraz 0304) przejdą przebudowę pozwalającą na wykonywanie zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Wyróżnikiem tych egzemplarzy, w stosunku do Anakond, jest brak na kadłubie pływaków. Opóźnienie w realizacji programu jest znaczne i wynosi blisko rok. Kierowani do Świdnika marynarze nie odbierali, gotowych według deklaracji producenta, maszyn. Nie podano szczegółowo czego dotyczyła niezgodność. Nieoficjalnie pojawia się kwestia występowania zbyt dużych wibracji.

W końcu 2016 roku podpisano porozumienie z PZL-Świdnik w sprawie modernizacji ostatnich trzech Anakondach, dostarczonych do BLMW w latach 1998-2002. Pierwsza z nich jest już u wykonawcy, kolejne dołączą w najbliższych dwóch miesiącach. Praca przy tej trójce zakończyć się ma do końca 2018 roku, wówczas to BLMW będzie dysponować 8 śmigłowcami Sokół SAR – 6 w Gdyni i 2 w Darłowie. Flota ratownicza uzupełniana jest przez parę Mi-14PŁ/R, ich wycofanie nastąpi jednak już w przyszłym roku. Resort obrony w zapoczątkowanych negocjacjach dotyczących 16 nowych maszyn planuje zakup również 8 śmigłowców „morskich”, większy jednak priorytet przyznaje wiropłatom dla Wojsk Specjalnych. Siły Zbrojne RP wykorzystują obecnie około 70 maszyn rodziny W-3 Sokół.

Mariusz Cielma

Fot. M. Kluczyński via BLMW

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter