Ślązak i reszta

Ślązak i reszta

Tomasz Grotnik

 

Uroczystość chrztu i wodowania patrolowca ORP Ślązak, która odbyła się 2 lipca bieżącego roku w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, stała się też przyczynkiem do odświeżenia wiadomości na temat stanu zaawansowania programu modernizacji Marynarki Wojennej RP.
Ceremonia, w której wzięli udział m.in.: wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, szef Inspektoratu Uzbrojenia płk. Adam Duda i inspektor Marynarki Wojennej kadm. Marian Ambroziak była pierwszym chrztem nowego polskiego okrętu od czasu logistyka ORP Kontradmirał X. Czernicki, czyli od 14 lat, zaś ostatnim nowo zwodowanym był trałowiec ORP Wdzydze, który zszedł na wodę w tej samej stoczni 21 lat temu. Nic dziwnego, że nastroje były podniosłe i pełne optymizmu odnośnie przyszłości floty. Wicepremier, sekretarz stanu i inspektor MW odpowiadali na pytania dziennikarzy, zaś jeszcze przed wodowaniem, tego samego dnia, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w czasie którego przekazano nowe i uaktualnione informacje dotyczące modernizacji MW RP.

Postępowanie w sprawie pozyskania trzech okrętów obrony wybrzeża Miecznik i trzech patrolowców z funkcją zwalczania min Czapla rozpoczęto 30 czerwca br. Zaproszenie do udziału w nim otrzymała bezpośrednio Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Kluczowy udział w projekcie odegra też Stocznia Marynarki Wojennej, pozostająca dotąd poza strukturami PGZ. Przedstawiciele PGZ, Agencji Rozwoju Przemysłu i SMW prowadzą rozmowy, których efektem ma być przejęcie akcji stoczni przez PGZ. Ponadto, grupa będzie współpracować, na podstawie odrębnych umów biznesowych, z Centrum Techniki Okrętowej, Polskim Rejestrem Statków, innymi polskimi stoczniami i zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi. 20 lipca PGZ podpisała w tej sprawie umowę z narodową instytucją klasyfikacyjną - Polskim Rejestrem Statków. Negocjacje pomiędzy PGZ a IU, dotyczące Mieczników i Czapli potrwają do 2016 r., kiedy to - w III kwartale - planowane jest podpisanie umowy i uruchomienie procesu budowy.

Kolejnym istotnym i realizowanym programem jest budowa serii trzech niszczycieli min Kormoran II. Wodowanie prototypu ma nastąpić 31 sierpnia br. Zakończenie jego budowy, a następnie przekwalifikowanie na pierwszy egzemplarz seryjny, są planowane na 2016 r. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia stara się przyspieszyć pozyskanie dwóch seryjnych Kormoranów II w latach 2018-2019

Pełna wersja artykułu w magazynie  NTW 8/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter