Siły Powietrze Omanu

Siły Powietrze Omanu

Leszek A. Wieliczko

 

Oman nie jest zaliczany do regionalnych potęg wojskowych na Bliskim Wschodzie i nie angażuje się w lokalne konflikty. Stopniowo rozbudowywane i modernizowane Królewskie Siły Powietrzne Omanu nie są zbyt liczne w porównaniu z sąsiednimi krajami, ale dysponują obecnie bardzo nowoczesnym wyposażeniem i infrastrukturą. Dokonane w ostatnich dwóch dekadach zakupy nowych samolotów i śmigłowców pozwoliły wycofać ze służby sprzęt pochodzący z lat 70. i 80. XX wieku i znacząco zwiększyć potencjał operacyjny.

Oman (arab. Uman) – oficjalnie Sułtanat Omanu (Saltanat Uman) – to kraj leżący na Bliskim Wschodzie, na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy na lądzie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem, a przez wody cieśniny Ormuz i Zatoki Omańskiej z Iranem i Pakistanem. Jest to unitarna monarchia absolutna (sułtanat). Głową państwa, szefem rządu (premierem) i naczelnym dowódcą sił zbrojnych (al-kajid al-ala lil-kuwwat al-musalaha; Supreme Commander of the Armed Forces) jest od 11 stycznia 2020 roku sułtan Hajsam ibn Tarik Al-Sa'id. Stolicą kraju jest Maskat.

Oman jest członkiem m.in. Ligi Państw Arabskich (League of Arab States) i Rady Współpracy Krajów Arabskich Zatoki Perskiej (Cooperation Council for the Arab States of the Gulf). Swoją politykę bezpieczeństwa opiera na współpracy regionalnej i własnych siłach zbrojnych. Nie angażuje się w lokalne konflikty, starając się pełnić raczej rolę mediatora. Nie brał bezpośredniego udziału w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku (choć poparł działania koalicji pod przywództwem Stanów Zjednoczonych) ani w interwencji zbrojnej w Jemenie prowadzonej przez inne kraje arabskie pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, nie przyłączył się do dyplomatycznej izolacji Kataru w 2017 roku i utrzymuje dobre relacje z Iranem. W sferze militarnej blisko współpracuje m.in. z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi (oba kraje korzystają z baz wojskowych na terytorium Omanu), Francją, Indiami i Pakistanem.

Królewskie Siły Powietrzne Omanu (Silah al-Dżawwi al-Sultani al-Umani; Royal Air Force of Oman, RAFO) są jednym z trzech rodzajów Sił Zbrojnych Sułtana (Kuwwat al-Sultan al-Musalaha; Sultan Armed Forces) obok Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej (oraz kilku niezależnych formacji i służb). Do ich głównych zadań należą: ochrona i obrona przestrzeni powietrznej kraju, wsparcie sił lądowych, morskich i specjalnych, przewóz ludzi i ładunków, poszukiwanie i ratownictwo, patrolowanie granic, wód terytorialnych i morskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, a w sytuacjach kryzysowych (np. katastrof lub klęsk żywiołowych) pomoc ludności cywilnej oraz wsparcie służb porządkowych i ratowniczych. Obecnie RAFO mają około 5000 osób personelu i około 120 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców).

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 11/2020

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter