SIG Sauer MPX

SIG Sauer MPX

Bartosz Szołucha

MPX to kolejna świetna konstrukcja strzelecka, z którą redakcja magazynu „Strzał” miała okazję się zapoznać z bardzo bliska. To już nasze drugie spotkanie z pistoletami maszynowymi z rodziny MPX – w numerze 136. znajdziecie krótką relację z prezentacji, podczas której mieliśmy okazję postrzelać z „bojowego” MPX., natomiast Tteraz przedstawimy natomiast konstrukcję SIG MCX w odmianie samopowtarzalnej, którą każdy może kupić, także w Polsce, dzięki firmie Semper Fi.

Pierwsze informacje na temat nowej broni w ofercie SIG Sauer pojawiły się pod koniec 2012 roku, a oficjalna premiera miała miejsce w trakcie SHOT Show 2013 w Las Vegas. Skąd wziął się pomysł na nowy pistolet maszynowy? Przyczyna była dość prosta – coraz więcej użytkowników poszukiwało następcy starzejących się pistoletów maszynowych Heckler & Koch MP5 (oficjalna modernizacja „empisza”, MP5 Mid Life Improvement została pokazana dopiero w 2014 roku, kiedy HK zaczęło czuć oddech konkurencji na karku), a na rynku pojawiła się luka – nie wszystkie służby chciały zastępować flotę pistoletów maszynowych karabinkami, HK UMP okazał się umiarkowanym sukcesem sprzedażowym, HK MP7 i FN P-90 nie były konkurencyjne cenowo, a CZ Skorpion EVO 3 na rynku amerykańskim nie cieszył się dużą popularnością. Jak można zauważyć, historia lubi się powtarzać – na początku policyjne oddziały specjalne wykorzystywały pistolety maszynowe, głównie ze względu na mniejszą moc amunicji i mniejsze ryzyko przypadkowego przestrzelenia ścian w budynkach., Ppotem, gdy pojawiły się nowoczesne rodzaj amunicji pośredniej, nastąpiło powszechne przejście na karabinki, a teraz ponownie widoczny jest powrót do pistoletów maszynowych.

Projekt MPX rozwijany był równolegle do programu karabinków modułowych MCX (do 2013 znanych pod nazwą SIG HALO) – wedle dostępnych informacji, faza badawczo-rozwojowa trwała 11 miesięcy. Zdecydowano się na połączenie nowoczesnego modułowego karabinka w układzie konstrukcyjnym zbliżonym do AR-15 oraz pistoletu maszynowego. Wkrótce miało okazać się, że nowa broń odniesie ogromny sukces komercyjny.

Budowa

Pistolet maszynowy strzela z zamka zamkniętego, ryglowanego obrotowo. To, co wyróżnia MPX, to przede wszystkim zasada działania, pistolet działa bowiem na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, skąd gazy przedostają się do komory gazowej z tłokiem o krótkim skoku, powszechnie stosowanej w karabinkach, a nie w pistoletach maszynowych. Jest to dość zaskakujące, zważywszy na ładunek prochowy amunicji pistoletowej w porównaniu do amunicji pośredniej, ale okazuje się, że inżynierom SIG-a udało się stworzyć system, który działa niezawodnie. Energia gazów przekazywana jest na zespół ruchomy, który jest pomniejszoną wersją mechanizmów wewnętrznych karabinków SIG MCX -– sprężyna powrotna zespołu ruchomego została umieszczona nad suwadłem ze wspornikiem osadzonym zamiast górnego portu (klucza) gazowego, w którym osadzono dwie symetrycznie umieszczone sprężyny powrotne połączone za pomocą obejmy. Dwie sprężyny, w połączeniu z elastycznym zderzakiem z tworzywa sztucznego działają jak amortyzator bardzo skutecznie tłumiący odrzut zespołu ruchomego. Zespół zamka i suwadła został pokryty powłoką niklowo-borową zapewniającą wysoką odporność na korozję.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 11-12/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter