SIG Sauer M17 & M18

SIG Sauer M17 & M18

Bartosz Szołucha
Marcin Lotkowski

Standardowy SIG P320 to pierwszy w ofercie SIG Sauer pistolet z polimerowym szkieletem oraz bezkurkowym, bijnikowym mechanizmem spustowo-uderzeniowym z samonapinaniem, który zadebiutował w 2014 roku. Został opracowany z myślą o wyposażeniu służb mundurowych i wojska, a jego największym sukcesem do tej pory jest zwycięstwo w amerykańskim programie XM17 Modular Handgun System, którego celem było wyłonienie następcy pistoletów Beretta M9, znajdujących się w arsenale US Army od niemal czterech dekad, ogłoszone podczas targów SHOT Show 2017.

MHS, czyli droga do M17

Historia programu MHS rozpoczęła się w 2008 r. od sformułowania bardzo wstępnych wymagań w 2008 roku, wedle których rozpoczęto poszukiwania pistoletów, dostępnych od ręki (na zasadach Commercial Off-the-Shelf), mogących zastąpić aktualnie wykorzystywane M9. Wedle założeń, wybór miał być dokonany w roku fiskalnym 2011-2012, testy planowano na rok 2013, a wstępne wdrożenie testowe i badania na kolejny. Szybko stało się oczywiste, że wybór nowej konstrukcji nie jest jednak łatwy, zdecydowano się więc na opracowanie wstępnych wymagań bez wskazania konkretnego kalibru, dopuszczając konstrukcje strzelające taką amunicją jak .40S&W czy .357 SIG, choć od razu poinformowano oferentów, że prace nad MHS nie zakładają wprowadzenia nowego naboju jako warunku sine qua non. W ramach programu zakładano dostawę dwóch wersji pistoletu (Full Size i Compact), amunicji, która miałaby zapewnić co najmniej 10-procentowy wzrost skuteczności w stosunku do aktualnie wykorzystywanej oraz części zamiennych. Prace nad programem MHS nabrały tempa dopiero na przełomie lat 2013-2014 i mniej więcej w tym okresie SIG Sauer rozpoczął pracę nad swoją konstrukcją. Przez długi czas za czarnego konia programu uznawano austriackiego Glocka, który od wielu lat stanowi uzbrojenie różnych amerykańskich jednostek specjalnych (w 2015 r. jednostki morskich działań specjalnych Navy SEALs zaczęły zastępować Glockami 19 część pistoletów SIG Sauer Mk25, czyli zmodyfikowanych SIG Sauer P226), głównie z powodu podpisanego w czerwcu 2016 r. kontraktu opiewającego na kwotę 85 milionów dolarów, na dostawę mocno zmodyfikowanych pistoletów Glock 17M dla FBI i innych agencji rządowych. W pewnym momencie, ze względu na przekładanie po raz kolejny decyzji o dalszych losach programu MHS, w marcu 2016 roku, szef sztabu wojsk lądowych generał Mark Milley, zasugerował, że zamiast przyszłościowych pistoletów z przedłużającego się w nieskończoność programu MHS US Army powinna po prostu zakupić Glocki 19, korzystając z drogi otwartej przez zamówienia sił specjalnych wojsk lądowych (US Special Forces). W styczniu 2017 roku oficjalnie ogłoszono, że zwycięzcą został SIG Sauer i jego pistolet P320 w wersji zmodyfikowanej zgodnie z wymaganiami amerykańskich sił zbrojnych. Pierwsze dwa tysiące pistoletów, jeszcze pod oznaczeniem XM17 i XM18 trafiło do testów do 101.Dywizji Powietrznodesantowej już w listopadzie 2017 roku. Pierwsze 100 000 sztuk dostarczono w listopadzie 2019, dwa lata po rozpoczęciu testów. Docelowo do uzbrojenia US Army ma trafić 195 000 pistoletów, do US Air Force 130 000, 61 000 do US Navy (tylko w odmianie M18) i 35 000 do US Marine Corps. Wymiana M9 powinna zakończyć się do 2027 roku.

M17 & M18

Projekt P320 rozpoczął się w 2013 roku, a osobami odpowiedzialnymi za powstanie pistoletu byli Adrian Thomele, Thomas Metzger, Michael Mayerl oraz Ethan Lessard. Premiera nastąpiła podczas SHOT Show 2014, kiedy zaprezentowano wersję Full-Size i Carry. Jedną z najciekawszych cech P320 jest modułowa budowa, dzięki czemu można łatwo dokonywać konwersji oraz dostosować broń do indywidualnych wymagań, poprzez wymianę mechanizmu spustowego stanowiącego jeden moduł i jego instalację w jednym z trzech chwytów o różnych rozmiarach. Możliwe jest także przystosowanie pistoletu do strzelania amunicją różnych kalibrów. Mając do dyspozycji różne chwyty, pełniące w przypadku P320 rolę obudowy szkieletu (prowadnice zamka znajdują się na obudowie mechanizmu spustowego), można na nich osadzić różne moduły zamkowe. Użytkownik może wybrać jeden z trzech modułów chwytu: mały, średni i duży. Polimerowy chwyt broni ma w przedniej części wyprofilowaną uniwersalną szynę montażową MIL-STD-1913 służącą do instalacji oświetlenia taktycznego. Co ciekawe, P320 nie był pierwszym modułowym pistoletem stworzonym przez inżynierów SIG Sauera (wtedy jeszcze pod nazwą Sigarms) – jego poprzednikiem był kurkowy P250 sprzedawany w latach 2007-2009.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2021

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter