Saab przedstawia pierwszy egzemplarz samolotu AEW&C GlobalEye

Saab przedstawia pierwszy egzemplarz samolotu AEW&C GlobalEye

W piątek 23 lutego br. w szwedzkim Linköping odbył się zorganizowany przez Saab dla mediów pierwszy pokaz statyczny samolotu wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej (AEW&C) GlobalEye. Zaawansowany, wszechstronny system, oparty na platformie samolotu odrzutowego Global 6000 produkcji Bombardiera przeszedł gruntowny proces modyfikacji przed przystosowaniem go do obecnej roli. Publiczny pokaz stanowi znaczący kamień milowy w rozwoju programu budowy samolotu.

Znajdujący się obecnie w produkcji samolot GlobalEye AEW & C umożliwia połączenie funkcji nadzoru przestrzeni powietrznej, morskiej i lądu na jednej platformie. Maszyna o wysokich osiągach przenosi pełen zestaw czujników, w tym nową wersję radaru dalekiego zasięgu Erieye ER.

"Ekspercki poziom i zakres wiedzy Saab pozwoliły na zgromadzenie doświadczenia i technologii niezbędnych do zaprojektowania, opracowania i wyprodukowania najbardziej zaawansowanych systemów wczesnego ostrzegania i dozoru. Nasze kolektywne możliwości dostarczają niezrównane rozwiązania, takie jak GlobalEye ", powiedział Anders Carp, wiceprezes i szef działu biznesowego Saab Surveillance. "Ten kamień milowy jest wyraźnym dowodem na to, że program GlobalEye - a szerzej Saab - realizuje stawiane przed nim cele".

Pierwszy z serii samolot jest wyposażony i przygotowywany do prób naziemnych i lotów w celu zgromadzenia danych aerodynamicznych w ramach trwającego programu rozwoju i produkcji.

Saab otrzymał zamówienie od Zjednoczonych Emiratów Arabskich na opracowanie i produkcję GlobalEye na targach Dubai Air Show w listopadzie 2015 r. Kolejne zamówienie ZEA na trzeci samolot ogłoszono w 2017 r. Rozwiązanie GlobalEye zapewnia poszerzony zakres wykrywania, długi czas przebywania w powietrzu i możliwość wykonywania wielu misji przy użyciu jednego typu samolotu, w tym zadań ratowniczo-poszukiwawczych, ochrony granic oraz działań wojskowych.

Zdjęcia oraz prezentacje z wydarzenia dostępne są na stronie https://saabgroup.com/globaleye.

Tekst i foto: Saab

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter