Saab otrzymał kontrakt na dostarczenie granatników Carl-Gustaf® do U.S. Army

Saab otrzymał kontrakt na dostarczenie granatników Carl-Gustaf® do U.S. Army

Saab podpisał wieloletni kontrakt ramowy z U.S. Army na dostawy najnowszej wersji wielozadaniowego, przenośnego granatnika Carl-Gustaf, w armii USA oznaczonego symbolem M3E1, a na świecie symbolem M4. Saabowi przyznano kontrakt na nieokreśloną ilość oraz nieokreślony czas dostaw M3E1 o wartości 87 mln USD, a realizacja pierwszego zamówienia o wartości 9,2 mln USD rozpocznie się w 2021 r.

Zamówienie zostało zawarte na podstawie umowy ramowej na dostawy nieokreślonej ilości sprzętu i pozwala nabywcy składać zamówienia na najnowszą wersję granatników Carl-Gustaf przez okres 7 lat, do wartości około 87 mln USD. W ramach niniejszej umowy ramowej granatniki Carl-Gustaf będą obsługiwane przez U.S. Army, Korpus Piechoty Morskiej (USMC) i Dowództwo Operacji Specjalnych (SOF).

„Saab M3E1 jest zoptymalizowany pod kątem potrzeb żołnierzy. Ten lekki i skuteczny granatnik bezodrzutowy zapewnia pełną gotowość na współczesnym polu walki z możliwością wykonywania różnego rodzaju zadań, dzięki szerokiej gamie amunicji, w tym rażącej cele ukryte za przeszkodami, przeciwbudynkowej i przeciwpancernej” - powiedział Erik Smith, prezes i dyrektor generalny Saaba w USA.

Od 2013 r. system Carl–Gustaf jest klasyfikowany jako tzw. program of record w Stanach Zjednoczonych. W 2018 r. wojska lądowe USA – U.S. Army – ogłosiły zamiar zakupienia najnowszej wersji systemu – Carl-Gustaf M4. Przy wadze 6,7 kg nowa wersja granatnika jest o 28 procent lżejsza niż jej poprzednik – model M3. W 2019 roku U.S. Army podpisała umowę ramową na dostawy amunicji do granatników Carl-Gustaf.

tekst i foto: materiały prasowe Saab

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter