Saab dostarczy SZ RP rozwiązania z zakresu szkolenia bojowego

Saab dostarczy SZ RP rozwiązania z zakresu szkolenia bojowego

Spółka Saab podpisała umowę na dostawę laserowych systemu symulacji oraz pakietu wsparcia dla Sił Zbrojnych RP. Całkowita wartość zamówienia wynosi około 1 mld SEK i obejmuje dostawę kompletnego rozwiązania szkoleniowego dla wzmocnionego batalionu zmechanizowanego oraz do czterech ośrodków szkoleniowych dla pododdziałów wielkości kompanii. Okres realizacji umowy obejmuje lata 2021-2026, w tym wsparcie przez okres trzech lat.

Zamówienie to zagwarantuje wyposażenie Sił Zbrojnych RP w innowacyjne, elastyczne rozwiązania oraz niezbędne zdolności szkoleniowe. Umożliwi prowadzenie ćwiczeń w sposób jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami w ramach współpracy międzynarodowej. Rozwiązanie obejmuje takie elementy, jak najnowsze systemy kontroli przebiegu i oceny ćwiczeń (EXCON) i łączności firmy Saab, a także najnowszej generacji symulatory dla żołnierzy, uzbrojenia i wozów, które pozwalają na bardzo wierne odwzorowanie ich zdolności oddziaływania.

Komponent wsparcia obejmuje mobilne, zintegrowane wsparcie logistyczne i operacyjne dla Sił Zbrojnych RP. „To ważna inwestycja i długofalowe rozwiązanie, które zwiększy zdolności szkoleniowe Sił Zbrojnych RP, zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym. Pozyskiwane systemy pozwolą na ich integrację z innymi systemami symulacji znajdującymi się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz armii sojuszniczych, a w szczególności przełożą się na efektywną współpracę szkoleniową z Armią Stanów Zjednoczonych” - mówi płk Artur Kuptel, szef Inspektoratu Uzbrojenia. „Wybierając rozwiązanie oferowane przez Saab, Polska zachowa pełną interoperacyjność z państwami NATO i innymi krajami sojuszniczymi. Udzielenie tego wieloletniego zamówienia potwierdza, że Saab jest wiodącym na świecie dostawcą skalowalnych, mobilnych rozwiązań do prowadzenia szkoleń zapewniających wysoką wierność symulacji” - zaznaczyła Åsa Thegström, szefowa jednostki biznesowej Training & Simulation w Saab.

Saab oferuje wiodące na świecie rozwiązania z obszaru symulatorów laserowych, ćwiczeń ogniowych, trenażerów wirtualnych oraz usług szkoleniowych.

 

Tekst i foto: Saab

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter