S-70i Black Hawk International


Łukasz Pacholski


 

 

 

 

S-70i Black Hawk International

 

 

 

Pierwsze wielozadaniowe śmigłowce transportowe spod znaku S-70 Black Hawk przeszły swój debiut bojowy trzydzieści lat temu i od tego czasu wielokrotnie uczestniczyły w różnego rodzaju konfliktach zbrojnych, operacjach stabilizacyjnych oraz akcjach humanitarnych. Po dwudziestu latach eksploatacji Sikorsky rozpoczął prace nad drugą generacją „śmigłowca do wszystkiego” – S-70 Black Hawk. Owocem tego wysiłku były dwie wersje – UH-60M, zasadniczo produkowana na zlecenie amerykańskich sił zbrojnych oraz czysto eksportowa – S-70i Black Hawk International.

 

 

S-70i Black Hawk International jest oferowany wyłącznie w ramach procedury DCS (Direct Commercial Sales), która jest mniej restrykcyjna niż rządowa FMS (Foreign Military Sales), ale wymaga od producenta większego wysiłku promocyjnego w poszukiwaniu kupców – z różnych względów nie wspomaga go wówczas rządowa administracja amerykańska.

Aby jeszcze bardziej usamodzielnić program S-70i, Sikorsky zdecydował się na uruchomienie zakładu montażu ostatecznego tego typu śmigłowca w Polsce – w tym właśnie celu zakupiono zakłady lotnicze PZL Mielec. Obecnie zakład wytwarza maszyny w podstawowej wersji, tzw. Green, pozbawionej wyposażenia dodatkowego (jest ono zabudowywane w terminie późniejszym, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem klienta). Jak się okazuje polityka ta przynosi sukces. Do chwili obecnej Black Hawk International może się pochwalić czterema podpisanymi kontraktami, a negocjacje w sprawie kolejnego zbliżają się do finiszu. Jednocześnie trwa intensywna promocja S-70i w Polsce, w ramach przetargu a siedemdziesiąt średnich wielozadaniowych śmigłowców dla lotnictwa Sił Zbrojnych RP (w czterech wersjach specjalistycznych).

Mogłoby się wydawać, że przy rosnącej konkurencji w klasie średnich śmigłowców wielozadaniowych, UH-60M Black Hawk/S-70i Black Hawk International nie mają szans na nowe sukcesy eksportowe – jest jednak odwrotnie, cały czas spływają na nie nowe zamówienia, także z bardzo wymagającego rynku europejskiego, gdzie dominują lokalni producenci. Zanim przejdziemy do bliższej prezentacji śmigłowca S-70i Black Hawk International, zatrzymajmy się na chwilę przy UH-60M Black Hawk.

Maszyna, która powstała na zamówienie lotnictwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, jest powszechnie wykorzystywana operacyjnie przez formacje stacjonujące w kraju oraz w bazach rozsianych na całym świecie – w tym w warunkach bojowych w Afganistanie. Nie może więc dziwić fakt, że cały czas zyskuje nowych użytkowników – obecnie lista ta obejmuje siły zbrojne Bahrajnu (kontrakt na dziewięć maszyn został podpisany w czerwcu 2007 r., a dostawy ruszyły w 2009 r., następnie w 2011 r. rozszerzono umowę o kolejnych siedem), Tajlandii (pierwsze dwie maszyny zakupiono w lipcu 2012 r.), Szwecji (piętnaście sztuk zamówiono w maju 2011 r., wszystkie są już dostarczone), Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajwanu (60), Arabii Saudyjskiej, Meksyku (trzy egzemplarze), Egiptu (osiem) oraz służby porządku publicznego w Stanach Zjednoczonych (Federalne Biuro Śledcze, posiada przynajmniej trzy egzemplarze, które dostarczono w czerwcu 2009 r.), a także meksykańską Policję Federalną, która od stycznia 2011 r. odebrała już pięć maszyn). Dodatkowo, w zmodyfikowanej odmianie HH-60M, są one kupowane przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jako tymczasowe zastępstwo dla wykruszających się śmigłowców ratownictwa bojowego i wsparcia sił specjalnych HH/MH-60G Pave Hawk (jednocześnie w programie CSAR-X, śmigłowiec HH-60M jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do zwycięstwa).

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 9/2013

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter