Rozstrzygnięcie konkursu Innowacje dla Sił Zbrojnych RP

Rozstrzygnięcie konkursu Innowacje dla Sił Zbrojnych RP

Maciej Szopa

25 lutego br. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”, w trakcie którego miały zostać wybrane najlepsze pod względem innowacyjności rozwiązania techniczne w dziedzinie obronności.Celem konkursu była promocja nowatorskich rozwiązań technicznych i technologicznych w dziedzinie obronności, aktywizowanie krajowych podmiotów naukowo-badawczych i przemysłowych, ale także osób prywatnych w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które w przyszłości mogłyby znaleźć zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP. Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialne były: Wojskowa Akademia Techniczna i Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, a honorowy patronat nad nim objął wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Jednym z patronów medialnych konkursu był miesięcznik Nowa Technika Wojskowa.


Łącznie złożonych zostało 45 wniosków konkursowych, z których 12 – 6 w kategorii indywidualnej i 6 w kategorii zespołowej – zostało nominowanych do nagród. W kategorii indywidualnej zwycięzcą został mgr inż. Andrzej Lewandowski za projekt „Wykorzystanie łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających”. Chodzi w nim o wykorzystanie stacji łączności troposferycznej (wykorzystującej zjawisko rozproszenia sygnału nadawanego w troposferze) do realizacji łączności między  BSP a naziemnymi stacjami kontrolnymi. Wykorzystanie systemu troposferycznego do łączności dalekosiężnej BSP może zwiększyć promień działania mini-BSP z 10-20 km do 60-70 km, nieco większych maszyn szczebla taktycznego z 20-35 do 120-130 km a dużych z 35-40 km do 150-170 km. Drugie miejsce w kategorii indywidualnej przyznano dr. inż. Romanowi Boguckiemu za program „Warunki zgrzewania tarciowego metodą Friction Stir Welding blach z niespawalnych i trudnospawalnych stopów aluminium serii 5000 i 7000 o grubości od 20 do 30 mm do systemów bezpieczeństwa”, a trzecie mgr inż. Mirosławowi Szymkowiakowi za projekt konstrukcji nowego typu silnika z wahaczowym mechanizmem korbowo-tłokowym.


W kategorii grupowej nagradzane były przedsiębiorstwa, spośród których pierwsze miejsce zajęła spółka Rosomak S.A., a dokładnie osoby związane z prowadzonym w niej projektem symulatora szkoleń załóg KTO Rosomak – Jaskier/Tasznik. Symulatory te umożliwiają szkolenie wszystkich członków załogi (dowódców, kierowców i działonowych) Rosomaków dowolnych wersji i zapewniają odzwierciedlenie maksymalnie realnych warunków użytkowania pojazdu na polu walki, m.in. dzięki osadzeniu na specjalnych platformach o sześciu stopniach swobody. Drugie miejsce zajęła firma Metal-Master Sylwia Ładzińska za „Propozycję budowy potencjału odstraszania w oparciu o system załogowych i bezzałogowych samolotów FLARIS”. Jej autorem jest współwłaściciel firmy, mgr inż. Rafał Ładziński. Trzonem systemu są odrzutowe, ekonomiczne bezzałogowe aparaty latające FLARIS LAR 1, powstałe  w wyniku przebudowy lekkiego samolotu o tej samej nazwie. Trzecie miejsce zajęła firma WB Electronics S.A. za szerokopasmowe radio indywidualne PERAD 4010.


Wyróżnienia otrzymali także: Maciej Jackiewicz za „Tarczę aktywną dla pojazdów pancernych”, według założeń której pojazd opancerzony mógłby wystrzeliwać element pancerza (tarczę) w kierunku zbliżającego się pocisku; Jakub Osiński za projekt PROSOL, zapobiegający zjawisku „friendly fire” dzięki systemowi nadajników  laserowych i odbierających ich promieniowanie czujników; inżynier informatyk Łukasz Świerczewski za opracowanie „Wieloskalowe i automatyczne wsparcie procesu dowodzenia jednostek bojowych wojsk lądowych w walce”, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych za taktyczny system pozoracji skażeń, firma OPTIMUM-Tymiński za opracowanie głowic bojowych i maszyny uderzeniowej do systemu Pszczoła. Pojedynczy zestaw tego systemu składać się ma  z dwóch mikro-BSP w układzie quadrokoptera i 4 maszyn uderzeniowych, przystosowanych do wykonywania misji samobójczych.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 4/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter