Rosja wzmacnia południową flankę
Marcin Gawęda
Rosja wzmacnia
południową flankę
Po wojnie z Gruzją w sierpniu 2008 r. stało się dla Rosji jasne, że należy szybko reformować siły zbrojne i zwiększać ich potencjał bojowy, zwłaszcza w rejonie niestabilnego Kaukazu. Od kilkunastu miesięcy obserwuje się systematyczne przezbrajanie związków taktycznych Południowego Okręgu Wojskowego. Dotyczy to nie tylko baz w Abchazji i Osetii, które mają szczególny status, ale także jednostek Wojsk Lądowych rozmieszczonych np. w Czeczenii i Krasnodarskim Kraju.
Południowy Okręg Wojskowy (JuWO – Jużnyj Wojennyj Okrug) powstał dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 1144 z 20 września 2010 r., przede wszystkim w oparciu o wcześniejszy Północnokaukaski Okręg Wojskowy. W składzie JuWO znalazły się nie tylko jednostki Wojsk Lądowych rozlokowane na tym obszarze, ale także Flota Czarnomorska, Flotylla Kaspijska oraz 4. Dowództwo Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej (WWS i PWO). Do JuWO włączono także cztery bazy zagraniczne: w Osetii Południowej, Abchazji, Armenii i na Ukrainie (Sewastopol).
Nowy okręg jest odpowiedzialny m.in. za sytuację na obszarze Kaukazu. Do tej pory obszar ten kojarzył się głównie z jednostkami wyposażonymi w przestarzałe uzbrojenie i sprzęt, nierzadko z przekroczonymi resursami i niesprawnymi systemami, częściowo rozkompletowany, itp. W chwili obecnej obserwujemy powolne, ale konsekwentne przezbrajanie związków taktycznych JuWO. Dostawy nowoczesnych lub zmodernizowanych rodzajów uzbrojenia niemal wszystkich typów – od ciężarówek poczynając, a na transporterach opancerzonych i czołgach kończąc – widoczne są zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.
O tempie przezbrajania w jednym z wywiadów mówił gen. Aleksandr Gałkin, dowódca JuWO, który podkreślał, że jeszcze kilka lat temu praktycznie wszystkie wzory uzbrojenia wywodziły się z czasów sowieckich, a nowe stanowiły zaledwie 10–15%. W chwili obecnej gen. Gałkin szacuje, że w niektórych kategoriach – systemy przeciwlotnicze, artyleryjskie, broń pancerna, uzbrojenie strzeleckie, środki łączności – nowy sprzęt stanowi już ok. 70%. Plany są bardzo ambitne i zakładają, że do końca br. nowoczesna i zmodernizowana technika pancerna i samochodowa stanowić będzie 80% całego parku transportowego i bojowego okręgu.
Broń pancerna
Brygady zmechanizowane, stacjonujące w Osetii Północnej, Dagestanie, Obwodzie Wołgogradzkim, Kraju Stawropolskim i Republice Czeczeńskiej w pełni przezbrojone zostały w czołgi T-90A (fabrycznie nowe) i T-72BM (poddane modernizacji), otrzymały także pewne ilości bojowych wozów piechoty BMP-3 i kołowych transporterów opancerzonych BTR-82A. Do grudnia 2011 r. 6 brygad JuOW rozmieszczonych na północnym Kaukazie otrzymało ponad 250 nowych lub zmodernizowanych wozów bojowych. Nie jest to oczywiście koniec dostaw, które kontynuowane są także w bieżącym roku. Zgodnie z planem do końca br. planuje się dostarczyć do jednostek ogólnowojskowych JuWO kolejnych 40 zmodernizowanych czołgów T-72BM oraz ponad 100 kołowych transporterów BTR-82A.
Zaraz po wojnie z Gruzją zaczęto przezbrajać przestarzały park pancerny jednostek rozmieszczonych w rejonie Kaukazu. Proces ten został zakończony w styczniu 2012 r. W kluczowych brygadach zmechanizowanych JuWO czołgi T-72B1 zostały zastąpione zmodernizowanymi T-72BM. Według oficjalnych danych w styczniu „wszystkie pancerne pododdziały zostały w pełni ukompletowane czołgami T-72BM”. Około 40 czołgów T-72B1 zostało przetransportowanych do specjalnej bazy-składnicy sprzętu w Kraju Krasnodarskim.
Zmodernizowane czołgi T-72BM znalazły się w uzbrojeniu batalionów pancernych: 205. Brygady Zmechanizowanej z Budionnowska oraz 17. i 18. BZ w Czeczenii. W czołgi T-90 zostały wyposażone bataliony pancerne 19., 20. i 136. BZ oraz 7. Bazy Wojskowej.
Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 8/2012