Roboty PIAP GRYF dla Komendy Głównej Policji

Roboty PIAP GRYF dla Komendy Głównej Policji

20 maja 2016 r. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę dwóch kompletów zrobotyzowanych urządzeń do rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych – robotów PIAP GRYF. Zamawiającym jest Komenda Główna Policji, a roboty trafiły do policyjnych techników bombowych.

 

Roboty PIAP GRYF w wersji policyjnej wyposażone są w akcesoria dodatkowe, m.in. w uchwyt do przenośnego urządzenia rentgenowskiego, uchwyt do wyrzutnika pirotechnicznego, uchwyt do strzelby, a takżenożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. Wyposażenie dodatkowe poszerza zakres zadań, w których może być wykorzystywany robot.

 

Dostarczone roboty zwiększą bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy Zespołów Minersko-Pirotechnicznych.

 

PIAP GRYF jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych.
Dzięki manipulatorowi o pięciu stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczęk chwytaka możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg.

 

Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°.

 

Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport
i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

 

Robot mobilny PIAP GRYF jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym. Są to m.in. wyrzutniki pirotechniczne, strzelby, urządzenia RTG, czujniki oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter