Rewolwer Nagant wz.1895

Rewolwer Nagant wz.1895

Bogusław Kustosik

 

Kiedy pada słowo „Nagant” w naszej wyobraźni pojawia się natychmiast obraz radzieckiego żołnierza albo funkcjonariusza cieszącego się u nas bardzo złą sławą NKWD. Uproszczenie takie spowodowane jest dwoma podstawowymi czynnikami: po pierwsze – wielkością produkcji liczącą około 2,5 miliona sztuk oraz przeszło 50-letnim okresem produkcji. Oczywiście mowa tu o egzemplarzach wyprodukowanych w Rosji oraz w Związku Radzieckim.

Rys Historyczny

Rewolwer Nagant wz. 1895 skonstruowali dwaj Belgowie, bracia Léon i Emil Nagant, w znajdujących się w Liege zakładach Fabrique d’armes Emile et Léon Nagant. Była to kontynuacja całej rodziny rewolwerów: Mle 1878 i 1883 używanych przez armię belgijską, M1878 i M1893 skonstruowanych dla armii norweskiej oraz M1887 dla szwedzkiej.

Opatentowany w 1892 (inne źródła podają, że miało to miejsce w 1894) „gazoszczelny” rewolwer był w tym czasie nowinką techniczną. Nie był to jednak całkiem oryginalny pomysł braci Nagant, gdyż wcześniej podobne rozwiązanie zastosował Henri Pieper. Rozwiązanie to polegało na skonstruowaniu odpowiedniego mechanizmu, który podczas oddawania strzału przesuwał bęben do przodu, co przy zastosowaniu specjalnej, kryjącej pocisk, wydłużonej łuski powodowało wsunięcie jej końca do komory nabojowej. Według znawców zagadnienia (m.in. A. Żuk) rozwiązanie to nie było zbyt udane i nie przynosiło oczekiwanych korzyści. Niepotrzebnie komplikowało budowę i produkcję broni i amunicji, a zaoszczędzony przyrost energii (około 2 %) i co się z tym wiąże wzrost prędkości początkowej (około 50 m/s) był nieznaczny. Pamiętajmy, że druga połowa XIX wieku, a szczególnie jego końcówka obfitowała we wszelkiego rodzaju wynalazki oraz nowości techniczne. Był to bowiem czasy poszukiwań i eksperymentów, a dotyczyły one wszystkich gałęzi przemysłu.

W 1895 roku „nowy” rewolwer został zgłoszony do konkursu na broń krótką dla armii rosyjskiej. Po przeprowadzeniu prób poligonowych na kilku modelach rewolwerów został on przyjęty dekretem z 13 maja 1895 roku do uzbrojenia armii rosyjskiej jako rewolwer Nagant wz. 1895 (w literaturze spotyka się także jego nazwę w oryginalnym rosyjskim brzmieniu „obr. 1895 g.”).

Prekursorską partię rewolwerów wyprodukowano w Belgii. Pierwsze 20 000 egzemplarzy wykonano w zakładach braci Nagant w Liège, natomiast w zakładach Le Page powstało prawdopodobnie około 11 000. Od 1898 roku produkcję seryjną rozpoczęto w rosyjskich zakładach w Tule – w 1712 roku z rozkazu cara Piotra I Wielkiego wybudowano w tym mieście pierwszą w Rosji fabrykę broni, która na przełomie XIX i XX wieku nosiła nazwę „Imperatorskij Tulskij Orużejnij Zawod”. Do wybuchu I wojny światowej powstało tam około 400 000 rewolwerów Nagant. Początkowo produkowano dwie wersje: tzw. oficerską zaopatrzoną w mechanizm samo napinania i staranniej wykończoną oraz tzw. żołnierską – bez samonapinania, wymagającą ręcznego napięcia kurka przed oddaniem strzału. Taki podział był typowym anachronizmem, powszechnym w ówczesnych armiach europejskich. Wynikał on z panującego w kręgach wojskowych przekonania o wyższości oficerów, tak z majątku, jak i pochodzenia, nad resztą żołnierzy.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter