Ranking tańszych repetierów

Ranking tańszych repetierów

 

Marek Czerwiński

W naszych sklepach myśliwskich największym zainteresowaniem cieszą się repetiery oferowane za mniej niż 3000 złotych. Spróbujmy ocenić jedenaście modeli, dostępnych w pierwszej połowie 2018 roku. W rankingu zmierzą się następujące sztucery:Remington 783, Mossberg Patriot. Sabatti Rover Synthetic. Howa M1500, Ruger American Rifle, CZ557 Synthetic, CZ 527 Synthetic i Synthetic Carbine, Savage Axis i Axis II, Winchester XPR, Ata Arms Turqua, Norinco JW 105.

Niektóre z wymienionych repetierów oferowane są także w droższych odmianach, np. z lepszymi osadami z orzecha lub laminatu – tych nie bierzemy pod uwagę. Poniżej opiszemy (oczywiście w wielkim skrócie) broń, która będzie oceniana w naszym rankingu.

Remington 783 dysponuje lufami długości 560 lub 610 mm. Te drugie oferowane są tylko w kalibrach Magnum. Są również wersje Compact, z krótszą kolbą i lufą długości 508 mm. Broń wyposażona jest w stalową, grubościenną komorę zamkową i czterotaktowy zamek z dwoma przednimi, symetrycznymi ryglami zaporowymi. Dwupozycyjny bezpiecznik typu suwakowego znajduje się z prawej strony komory. Mechanizm spustowy typu CrossFire bazuje na sprawdzonym AccuTriggerze firmy Savage. Zakres regulacji wynosi 1,13–2,27 kg, z fabrycznym ustawieniem na 1,59 kg. Broń ma stalowy magazynek wymienny. Sztucer może być oferowany zarówno z lunetą celowniczą o parametrach 3–9 x 40 jak i bez niej. Różnica w cenie jest praktycznie żadna. Remington 783 mieści się w wyznaczonym przedziale do 3000 zł tylko z osadą syntetyczną. Łoże w standardzie ma kolor czarny, ale dostępne są też odmiany w kamuflażu realistycznym. Od niedawna dostępna jest także wersja 783 HBT z cięższą lufą długości 419 mm, grzbietową szyną Picatinny oraz osadą w kolorze ziemistym i nagwintowanym wylotem lufy, co umożliwia korzystanie z kompensatorów. Broń jest produkowana wyłącznie w kalibrach .223 Rem., 6,5 CR, .308 Win. i .300 BLK, a cena nie przekracza wyznaczonego limitu.

Mossberg Patriot łączy w sobie cechy dwóch starszych wzorów: ATR i 4x4. Od ATR ma lufę długości 560 mm, stalową komorę zamkową i mechanizm spustowy (z regulacją oporu od 0,9 kg), a wymienny magazynek i skręcany spiralnie zamek pochodzą od 4x4. Z wyjątkiem wersji pod nabój .375 Ruger, przeznaczony na „wielką piątkę”, wszystkie lufy są kanelowane. Długość kolby od gumowej stopki do języka spustowego wynosi 13,75 cala, czyli 349,25 mm. Lekka odmiana Patriot Super Bantam ma lufę długości 508 mm i osadę syntetyczną z kolbą o regulowanej długości. Regulacja odbywa się za pomocą wstawek dystansowych o średnicy 2,5 cm. Patriot dostępny jest także w modnym kamuflażu Kryptek Highlander oraz ziemistym FDE (Flat Dark Earth). Specjalnie dla polujących pań przeznaczone jest maskowanie Muddy Girl Serenity, stosowane tylko w wersji Super Bantam. Patriot ma w ukompletowaniu dwie bazy montażowe Weavera lub szynę Picatinny. Może być sprzedawany z lunetami (np. firmy Vortex) lub bez nich. Z łożem z szarej sklejki i wykończeniem Marinecote Patriot kosztuje ok. 3300 zł, dokonamy więc oceny tańszych wersji w tworzywie i orzechu, oferowanych za sumę 2200–2800 zł. Mieści się w tym przedziale również ciekawa odmiana Patrol Predator, przeznaczona na małe i średnie drapieżniki.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 7-8/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter