Radar AESA o polu widzenia 360 stopni osiągnął pułap 3000 godzin eksploatacji
Radar ma być elementem polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot
BERLIN, 25 kwietnia -- Dookólny radar z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA) bazujący na technologii azotku galu (GaN) finansowany przez firmę Raytheon Company [NYSE:RTN] i proponowany jako udoskonalenie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot®, osiągnął ważny etap rozwoju, przekraczając 3000 godzin pracy.
„Radar finansowany przez firmę Raytheon rutynowo wykazał zdolność obserwacji w zakresie 360 stopni, śledząc cele taktyczne, takie jak manewrujące samoloty bojowe, symulowane rakiety manewrujące i balistyczne oraz drony”, powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Integrated Defense Systems firmy Raytheon.
Aby zademonstrować zdolność obserwacji celów w zakresie 360 stopni, główna antena AESA GaN radaru finansowanego przez Raytheon współpracowała z drugą anteną AESA skierowaną w inną stronę. Gdy cel opuszczał pole widzenia jednej anteny i wlatywał w pole drugiej, urządzenia płynnie przekazywały między sobą informacje, nieustannie śledząc wiele celów oraz dostarczając wysokiej jakości dane niezbędne do kierowania ogniem.
„360-stopniowy radar AESA GaN finansowany przez firmę Raytheon jako udoskonalenie Patriota nie jest czymś, na co Polska musi czekać ponad dekadę – powiedział Pete Bata, wiceprezes ds. polskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS. – Raytheon może dostarczyć go Polsce w niespełna 48 miesięcy od podpisania kontraktu, potencjalnie umożliwiając pierwszym bateriom Patriot systemu Wisła obronę przed zaawansowanymi zagrożeniami nadlatującymi z dowolnego kierunku”.
Finansowany przez Raytheon radar AESA GaN będzie współpracował z systemem kierowania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) oraz innymi rozwiązaniami o architekturze otwartej. Zachowuje kompatybilność z bieżącym stanowiskiem kierowania ogniem Patriot Engagement Control Station i jest w pełni zgodny operacyjnie z innymi systemami NATO, takimi jak niemiecki SAMOC.
Tekst i foto: Raytheon