Polski UZI

 


Wojciech Weiler


 

 

 

Polski UZI


 

„Pistolet maszynowy Glauberyt. Wzorowany na izraelskim uzi, ale lepszy. Fabryka broni Radom Łucznik. Używa tego Straż Graniczna i oddziały specjalne policji. Idealna do walki w terenie zabudowanym” (pisownia zgodna z oryginałem) – tak o dzisiejszym bohaterze cyklu testów „Stary, ale jary” napisano w jednej powieści sensacyjnej.

 
 

 
Zasada działania
Pistolet maszynowy działający na zasadzie wykorzystania energii zamka swobodnego, poruszającego się w komorze zamkowej. Mechanizm spustowy pojedynczego działania (SA), mechanizm uderzeniowy typu kurkowego, z kurkiem wewnętrznym i umieszczoną w zamku iglicą przerzutową. Sprężyna uderzeniowa w chwycie broni. Urządzenie powrotne z dwiema sprężynami owiniętymi na krótkich żerdziach i zderzakiem umocowane za zamkiem. Mechaniczny opóźniacz bezwładnikowy zmniejszający szybkostrzelność teoretyczną. Trójpozycyjny bezpiecznik-przełącznik rodzaju ognia bez ogranicznika długości serii. Zabezpieczenia: bezpiecznik nastawny blokujący kurek, zamek i szynę spustową oraz spust samoczynny. Przyrządy celownicze: muszka o regulowanej wysokości i czteropozycyjny przerzutowy celownik szczerbinowo-przeziernikowy. Składany chwyt przedni i kolba prętowa ze stopką. Peem zasilany z dwurzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 15 i 25 nabojów. Broń stalowa, jednoczęściowa okładzina rękojeści oraz chwyt przedni wykonane z tworzywa sztucznego.

Opis konstrukcji
„Pistolet maszynowy wzorowany na Uzi” to w odniesieniu do Glauberyta stwierdzenie bardzo śmiałe, jeśli zagłębimy się w szczegóły konstrukcyjne broni izraelskiej i naszej. Ale pewnych podobieństw – zewnętrznie nawet całkiem sporych – odmówić im nie można. PM-84P (STRZAŁ 3/07), podobnie jak i jego bezpośredni poprzednik PM-84, strzela z zamka zamkniętego i ma kurkowy mechanizm uderzeniowy. Zamek umieszczono w komorze zamkowej zamkniętej od góry zdejmowaną pokrywą – było to jedno z założeń konstrukcyjnych: następca Raka (bo jako taki powstawał Glauberyt) miał mieć m.in. zamek wewnątrz broni, przyrządy celownicze nieruchome względem pistoletu podczas strzału, a wytwarzany miał być przy użyciu technologii nowocześniejszych, niż dominująca w produkcji PM-63 obróbka ubytkowa.


Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 4/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter