Polski transport lotniczy 2010

 


Jerzy Liwiński
 

Polski transport lotniczy 2010

 

 

W ubiegłym roku na pokładach polskich statków powietrznych przewieziono 5 mln pasażerów i 45 tys. ton ładunków. W stosunku do wyników roku poprzedniego przewozy pasażerskie zwiększyły się o 16,7%, a tonaż ładunków o 15,9%. Największy udział w rynku miały Polskie Linie Lotnicze LOT.
Realizacja przewozów lotniczych jest unormowana ustawą z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze oraz rozporządzeniami wykonawczymi Ministra Infrastruktury. Na ich wykonywanie wymagany jest Certyfikat Przewoźnika Lotniczego AOC (Air Operator Certificate), który jest wydawany w formie decyzji administracyjnej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Certyfikat przewoźnika AOC obejmuje świadczenie regularnych lub nieregularnych przewozów lotniczych: pasażerskich, towarowych, sanitarnych i medycznych oraz prowadzenie śmigłowcowych operacji przybrzeżno- morskich. Kryteria działalności zawarte są w tzw. Specyfikacjach Operacyjnych, które informują m.in. o: dozwolonych operacjach, typach użytkowanych statków powietrznych, regionach żeglugi i różnego rodzaju zezwoleniach. Do świadczenia zarobkowych przewozów koniecznym jest także uzyskanie koncesji, która jest wydawana po analizie dokumentów prawno-finansowych. Generalnie rynek przewoźników lotniczych w Polsce jest zdominowany przez małych operatorów, dysponujących kilkoma statkami powietrznymi. Największym są Polskie Linie Lotnicze LOT posiadające 46 samolotów komunikacyjnych, a po kilkanaście mają: SprintAir, EuroLOT i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Obszar działania większości przewoźników jest ograniczony do terytorium Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu i Azji – jedynie dwóch może wykonywać loty po całym świecie (PLL LOT i Air Italy Polska). Pod koniec ubiegłego roku do wykonywania przewozów osób lub ładunków uprawnionych było szesnaście firm: PLL LOT, EuroLOT, Enter Air, Air Italy Polska, Small Planet Airlines, Exin, SprintAir, SprintAir Cargo, Sky Taxi, Jet Air, Blue Jet, Fly Jet, AD Astra Executive Charter, General Aviation, Ibex i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ub. roku przewieźli oni łącznie 5025 tys. pasażerów oraz 45,1 tys. ton ładunków.


Działalność PLL LOT i EuroLOT
Największym krajowym przewoźnikiem pozostają Polskie Linie Lotnicze LOT wraz z działającą na zasadzie operatora linią EuroLOT. Przewiozły one w ub. roku 4500 tys. pasażerów, z tego około 20% przez regionalną linię lotniczą EuroLOT (w ramach siatki połączeń PLL LOT). Wynik ten jest o 500 tys. lepszy niż w roku poprzednim. W ruchu rozkładowym międzynarodowym przewieziono 3100 tys., a na połączeniach krajowych – 870 tys. Samoloty przewoźnika wykonały łącznie 82 tys. rejsów uzyskując nalot 150 tys. godz. (z tego EuroLOT – 20 tys. rejsów w czasie 21,5 tys. godzin). Najwięcej pasażerów wykonywało lot na pokładach samolotów Embraer 170/175 – 1800 tys. i Boeing 737 – 1180 tys. Na połączeniach dalekiego zasięgu do USA, Kanady i Wietnamu, Boeingi 767 wykonały 2,6 tys. rejsów przewożąc 520 tys. pasażerów. Do najbardziej popularnych kierunków należały: Londyn, Chicago, Frankfurt, Paryż, Nowy Jork i Bruksela. W ruchu nieregularnym należąca do PLL LOT spółka LOT Charters przewiozła ponad 500 tys. pasażerów, do znanych miejscowości turystycznych: Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Turcji, Tunezji i Maroka. Ubiegły rok był także okresem rozwoju realizowanej siatki połączeń. Otwarto rekordową ich liczbę, w tym przebój sezonu – Hanoi, a także Bejrut, Bratysława, Damaszek, Kair, Kaliningrad i jedno krajowe z Warszawy do Bydgoszczy. Z działalności operacyjnej przewoźnik odnotował jednak stratę finansową w wysokości 160 mln zł. Jedną z głównych przyczyn były zaistniałe niekorzystnie zjawiska zewnętrzne (np. wybuch wulkanu na Islandii i wzrastające koszty paliwa). Stan floty PLL LOT/EuroLOT był zmienny i na koniec 2010 r. wynosił 56 samolotów w tym: 6 Boeing 767, 11 Boeing 737, 14 Embraer 175, 10 Embraer 170, 5 Embraer EMB-145, 8 ATR-72 i 2 ATR-42.


Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 6/2011

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter