Polski trałowiec w międzynarodowym ćwiczeniu SQUADEX 17

Polski trałowiec w międzynarodowym ćwiczeniu SQUADEX 17

W czwartek 23 lutego, trałowiec ORP WIGRY ze składu 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) udał się na międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem SQUADEX 17. Przez najbliższe dwa tygodnie polscy marynarze współpracując z kolegami z Sił Morskich Niemiec i Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji przećwiczą szereg epizodów na wodach Zatoki Kilońskiej i Cieśnin Duńskich. Wypływający w morze okręt pożegnał komandor porucznik Piotr Sikora, dowódca dywizjonu.

Początek ćwiczenia SQUADEX 17 zaplanowano w Kilonii w sobotę 25 lutego. Polscy marynarze wezmą tam udział w jego portowej fazie. Podczas pobytu w Kilonii odbędzie się m.in. odprawa z dowódcą ćwiczenia. Ustalone na niej zostaną szczegóły dotyczące współpracy na morzu, a także te związane z warunkami bezpieczeństwa i organizacją łączności pomiędzy współdziałającymi okrętami. Marynarze uzupełnią zapasy okrętowe oraz niezbędną do realizacji zdań dokumentację.

W poniedziałek, 27 lutego, okręty wyjdą w morze. Na wodach Zatoki Kilońskiej będą one ćwiczyły osłonę szlaków komunikacyjnych oraz sytuacje związane z wystąpieniem zagrożeń asymetrycznych. W scenariuszu ćwiczenia, poza zadaniami specjalistycznymi, zaplanowano także elementy obrony przeciwawaryjnej okrętu (OPA) – m.in. walkę z pożarem czy udzielanie sobie na morzu wzajemnej pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych. Prowadzone będą operacje uzupełniania zapasów na morzu, przeprowadzona będzie również akcja ratownicza.

Kolejnym epizodem ćwiczenia będzie, poprzedzona fazą portową w Kopenhadze, operacja przeciwminowa na wodach Cieśnin Duńskich. Okręty postawią zarówno pojedyncze miny, jak i zagrody minowe. Za pomocą stacji hydrolokacyjnych prowadzone będzie poszukiwanie obiektów niebezpiecznych zlokalizowanych w toni. Prowadząc zadania bojowe marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w zakresie prawidłowego i bezpiecznego nawigowania w rejonie pływania w warunkach ścieśnionych, w rejonach wąskich przejść ze strefami rozgraniczenia ruchu.  

Wspólnie z okrętem świnoujskiej flotylli ćwiczyć będą niszczyciele min, trałowce oraz okręt wsparcia logistycznego z Sił Morskich Niemiec i Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji. Ćwiczenie zakończy się 10 marca.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ORP WIGRY wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jest to okręt małomagnetyczny przeznaczony do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. W skład polskich sił morskich wszedł w 1993 roku. Zasadniczymi zadaniami okrętu podczas pobytu na morzu jest realizacja obrony przeciwminowej, w tym wytyczanie bezpiecznych torów wodnych. Okrętem dowodzi kapitan marynarki Michał Narłowski.

Tekst, foto: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy 8.FOW

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter