Kieleckie nowości - pojazdy na MSPO 2008

 


Mateusz J. Multarzyński


 


Kieleckie nowości

 

 pojazdy na MSPO 2008


Choć procedura zakupu 180 lekkich opancerzonych samochodów patrolowych (LOSP), zakończyła się w lipcu fiaskiem, to ze względu na nasze potrzeby, nadal możemy obserwować zainteresowanie tym programem ze strony producentów pojazdów minoodpornych. Z drugiej strony znane na świecie problemy z przetargami organizowanymi przez polskie MON oraz informacje o chęci wypożyczenia tego typu wozów od US Army, a także lokalny charakter kieleckiej imprezy wpłynął na liczbę prezentowanych na MSPO konstrukcji.
 
 

 

 

Oczywiście nie tylko pojazdy minoodporne były prezentowane na MSPO, a premiery, nawet światowe, miały miejsce w lżejszych kategoriach. Największą oprawę miała polska prezentacja samochodu, wydawałoby się na wskroś cywilnego – czyli Opla Insignia, co ze względu na popularność tej marki wśród resortów siłowych, miejsce pokazu następcy modelu Vectra nie powinno jednak dziwić.

Specpojazdy
Do tej pory pojazdy przeznaczone dla sił specjalnych były w zasadzie nieobecne w naszej armii, co trudno logicznie wytłumaczyć, zważywszy na fakt istnienia takich jednostek w Polsce od lat. Obecnie są szanse, że Dowództwo Wojsk Specjalnych podejmie kroki mające na celu pozyskanie odpowiednich, dedykowanych „komandosom”, samochodów. Zważywszy na współpracę np. GROM-u z jednostkami podległymi amerykańskiemu dowództwu operacji specjalnych (SOCOM), a co za tym idzie znajomość używanego przez sojuszników sprzętu, największym faworytem jest Humvee. W tym roku w Kielcach zaprezentowano najnowszą wersję przeznaczoną dla „specjalsów” – HMMWV Special Ops (NTW 7/2008), zbudowaną na bazie odmiany M1165A1.


Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 10/2008

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter