Podsumowanie MSPO 2020

Podsumowanie MSPO 2020

We wrześniu oczy światowego, nie tylko militarnego przemysłu skierowane są na Targi Kielce. Wyjątkowo w roku padnemii z dwóch powodów. Po pierwsze tradycyjnie to właśnie w Kielcach jesienią światowe koncerny militarne prezentują wizje nowoczesnego wojska. Drugi aspekt dotyczy covidowej hibernacji branży wystawienniczej, którą dzięki determinacji między innymi prezesa i pracowników kieleckich targów udało się pokonać.

Zorganizowany pod ścisłym nadzorem sanitarnym tegoroczny Salon zgromadził 185 firm z 15 krajów, w tym elitę producentów uzbrojenia rakietowego – od Raytheona i Lockheed Martin z USA po brytyjską część MBDA. Przez trzy dni wystawę odwiedziło kilka tysięcy gości. Najlepszym podsumowaniem tych liczb mogą być słowa, które wypowiedział podczas uroczystości otwarcia Jeremy Quin Minister do spraw Zamówień Obronnych Zjednoczonego Królestwa, który przewodniczył brytyjskiej delegacji organizującej podczas tegorocznego MSPO Wystawę Narodową: „Jakim wielkim zaszczytem jest być tu dziś z Wami.   W wielkiej Brytanii zawsze jesteśmy pod wielkim wrażeniem wytrzymałości i determinacji Polaków. Przykłady tej wytrzymałości i determinacji można mnożyć patrząc na wieloletnią historię narodu. Zatem nie jest żadnym zaskoczeniem, że, pomimo wszystkich wyzwań przed którymi stoi świat , to właśnie Polska daje przykład organizując najwyższej klasy targi. Cyfry może są bardziej skromne, od tych, do których się przyzwyczailiśmy. Dziś rano rozglądałem się po halach, patrzę na zgromadzonych – cyfry może są skromniejsze. Ale jakość jak zawsze wysoka”.

Huta Stalowa Wola z podpisaną na MSPO umową

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisano umowę między pomiędzy spółką, Hutą Stalowa Wola S.A. oraz czeską spółką Tatra Export S.R.O.. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie oraz dostawa pojazdu w układzie 4x4 wraz z kompletną dokumentacją techniczną umożliwiającego produkcję pojazdu w Polsce. Porozumienie dotyczy pojazdu w układzie 4x4. Pojazd ten oferowany będzie Siłom Zbrojnym RP w szeregu programów i projektów, w których uczestniczą przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Docelowo, pojazd został pozyskany w celu poszerzenia oferty podwozi do wozów dowodzenia i innych specjalistycznych zabudów, wymagających zastosowania zaawansowanego nośnika 4x4 m.in. dla Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Debiuty i premiery

Od lat Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to przede wszystkim pokazy sprzętu wojskowego, a także tego, służącego innym służbom mundurowym. Podczas tegorocznej edycji również zobaczymy debiutantów. XXVIII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego różni się od dotychczasowych, jednak dostawcy sprzętu nie zawiedli i zwiedzający mogą podziwiać nowoczesne uzbrojenie, śmigłowce oraz broń, która na co dzień będzie wspierać służby mundurowe. System Kierowania Minami Przeciwpancernymi zaprezentowało Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego z Wrocławia. „Jarzębina” bo tak nazywa się system składa się z 21 min przeciwpancernych z ładunkiem EFP. Zasięg działania to 100 metrów. Swój debiut na targach ma również nowy Ford Ranger XLT, który został dostosowany do potrzeb wojska. Produkowane w RPA auta przeszły modernizację. Specjalnie dla służb wzmocniono opony, zabudowano silnik, a dodatkowo wstawiono zabudowę tyłu samochodu. Auto ma zupełnie inne zadania niż mocno eksploatowany przez wojsko Honker. Podczas targów MSPO 2020 zaprezentowano także czołg Leopard 2A4 po zmianach konstrukcyjnych. Modernizacja obejmuje trzy obszary – poprawę ochrony balistycznej, poprawa skuteczności ogniowej i poprawę funkcjonalności. Wzmocnienie ochrony balistycznej polega na montażu dodatkowego pancerza wieży, wymienione zostały wkłady ceramiczne w pancerzu właściwym. Poprawa skuteczności zaś polega głównie na modyfikacji armaty, wymianie celownika dowódcy oraz montażu kamery termowizyjnej polskiej firmy PCO. Funkcjonalność ma poprawić zmiana napędów uzbrojenia na elektryczne, wymiana systemu przeciw pożarowego i kamery cofania. Modernizacji czołgów dokonała firma Bumar – Łabędy z Gliwic. Docelowo zmiany mają objąć wszystkie jednostki Leopard 2A4.

Zgodnie z tradycją MSPO - DEFENDERY

Jednym z ostatnich akcentów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową kieleckich targów obronnych. Dodatkowym punktem podczas uroczystej gali są także nagrody przyznawane m.in. przez Wojsko Polskie.

Uroczysta gala, podczas której przyznawane są nagrody DEFENDER to także czas podsumowań tegorocznej edycji targów. Jak podkreślił dr Andrzej Mochoń, o takie podsumowanie w tym roku jest wyjątkowo trudno. – Niełatwe to dla nas podsumowanie…sukces czy porażka? Także rozmowy z Państwem, naszymi Wystawcami przynoszą to samo pytanie. Czas pokaże jak wiele wynieśliśmy z tego wydarzenia. Jednak już dzisiaj mogę, powiedzieć, że warto było zawalczyć o tę jedyną w tym roku wystawę branży obronnej w Europie –powiedział Prezes Targów Kielce.

Nagrody DEFENDER trafiły do:

- Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z Warszawy (lider); Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego z Warszawy za e-NOSP sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych,

- Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki (lider) oraz Autocomp Management za autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PIORUN

- Firmy ZURAD za RobUV

Podczas uroczystej gali przyznano także nagrodę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (wyróżnienie trafiło do 4. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia za: stanowisko kontrolno-naprawcze SKN-1Z celownika DNRS/288 systemu kierowania ogniem wieży HITFIST 30mm K.T.O. ROSOMAK), a także Nagroda Główna Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (tu nagroda trafiła do Inspektoratu Marynarki Wojennej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych). Organizatorzy targów docenili Wystawę Sił Zbrojnych. Medale odebrali przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który jak co roku był koordynatorem Wystawy. W tym miejscu słowa szczególnego podziękowania skierowano do płk Grzegorza Lisowskiego, Z-cy Szefa Służb Technicznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Podczas tegorocznego MSPO słowo „bezpieczeństwo” zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Starania Targów Kielce w tym aspekcie docenił podsumowując trzy targowe dni na uroczystej gali osobiście zaangażowany w organizację Sebastian Chwałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, przewodniczący Rady Programowej MSPO:

- Jest to dobry moment do podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pomimo obecnego stanu epidemicznego mogliśmy zgodnie z tradycją, wieloletnią tradycją spotkać się we wrześniu w Kielcach i rozmawiać na tematy związane z obronnością i uzbrojeniem. Specjalne podziękowania pragnę skierować do organizatorów i gospodarzy Salonu, do pana prezesa Andrzeja Mochonia i wszystkich pracowników Targów Kielce oraz do władz miejskich i lokalnych. Dziękuje za umożliwienie nam udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz za gościnność i zapewnienie środków bezpieczeństwa, które na każdym kroku mieliśmy okazję obserwować.

W walkę o tegoroczny salon zaangażowali się świętokrzyscy posłowie, przedstawiciele rządu i władze miasta.

 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter