Podsłuch na podsłuchu – czyli pokój, z którego nie wychodzą żadne tajne informacje

Podsłuch na podsłuchu – czyli pokój, z którego nie wychodzą żadne tajne informacje

Nawet budynki rządowe narażone są na ataki terrorystyczne – nie tylko te głośne od bomb, ale też ciche od podsłuchów. Podczas Zimnej Wojny ambasada USA w ZSRR pewnego razu dostała od radzieckich „przyjaciół” płaskorzeźbę w formie amerykańskiego godła z orłem. Orzeł w rzeczywistości był koniem trojańskim, bo zawierał podsłuch, który przez 7 lat (!) przekazywał do Moskwy tajne informacje.

Szpieg w Twoim biurze? Można go łatwo znaleźć

Każdy, kto dba o prywatność swojego biura na pewno nie raz marzył o pomieszczeniu zupełnie odciętym od sygnałów radiowych i transmisji danych. A odcięty oznacza bezpieczny. Czy to w ogóle możliwe w dzisiejszych czasach? Jak najbardziej. Tak działają zagłuszacze i wykrywacze podsłuchów. Przykład?

Zagłuszacz podsłuchów Tower-A  to urządzenie wyglądające jak kolumnowy głośnik. Nie emituje jednak dźwięków muzyki, a ultradźwięki. W ten sposób zakłóca działanie mikrofonów wokół siebie, zmieniając nagrania w szum, którego nie da się <wyczyścić>. Niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki odbijają się dodatkowo od powierzchni ścian, mebli oraz przedmiotów w pomieszczeniu, tworząc strefę bezpiecznej rozmowy w obszarze nawet 30-40m2. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność zależy od mikrofonu, z którego korzysta podsłuch i samego układu pomieszczenia” – mówi Krzysztof Rydlak, Product Manager firmy Spy Shop, skupiającej ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa technologicznego.

 

Jeśli natomiast chcemy podsłuch zlokalizować, w nasze ręce najpierw musi wpaść wykrywacz. Przykładem jest ST-402 „Cayman”. W dużym uproszczeniu – wysyła on sygnał, który pobudza elektronikę do emitowania sygnałów na częstotliwościach harmonicznych i analizuje odebraną odpowiedź. Dzięki temu możemy zlokalizować miejsce w którym jest ukryty np. dyktafon – nawet jeśli w momencie sprawdzania nie jest on włączony.

Jak zabezpieczyć cały budynek?

Niewidzialność nie jest jednak tylko domeną podsłuchów, ale też włamywaczy, którzy przedostają się na teren zabezpieczony ogrodzeniem – lotniska, fabryki, posesje firmowe czy prywatne. O ile czasem trudno wypatrzeć ich wzrokiem ochrony, o tyle system ochrony obwodowej FMC marki Forteza rozpoznaje każde naruszenie strefy.

„Nadajnik i odbiornik, między którymi wytwarza się pole mikrofal bistatycznych automatycznie wykrywają intruza, a jednocześnie system nie jest czuły na fałszywe alarmy powodowane przez małe zwierzęta, jak psy i koty czy roślinność. Jego działania nie zakłócają też skrajne warunki pogodowe – deszcz, mgła, śnieg, mróz, upał” – dodaje ekspert ds. bezpieczeństwa firmy Spy Shop.

System FMC firmy Forteza może być uzupełniony przez ochronę obwodową w formie kabli sensorycznych Forteza Tribo-S okalających całe ogrodzenie. Każde odkształcenie przewodu, które musi pojawić się w czasie włamania przez ogrodzenie, uruchamia alarm lub nakierowuje na to miejsce monitoring – jeżeli te systemy są połączone z systemem marki Forteza.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszystkie profesjonalne produkty zabezpieczające biuro i cały budynek znajdziesz w ofercie polskiego dystrybutora – marki Spy Shop.

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter