Pierwsze bojowe Boxery dla Litwy

Pierwsze bojowe Boxery dla Litwy

Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy (lit. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministeria) poinformowało 18 lipca br., że siły zbrojne tego państwa formalnie odebrały dwa pierwsze wozy bojowe Vilkas (lit. Wilk), czyli transportery GTK (niem. Gepanzertes Transport-Kraftfahrzeug) Boxer w wersji bojowego wozu piechoty, dostarczone przez niemiecko-holenderski podmiot ARTEC GmbH, tj. konsorcjum Krauss-Maffei Wegmann GmbH, Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH i Rheinmetall MAN Military Vehicles Nederland B.V. Pojazdy w pełnej konfiguracji, z uzbrojeniem i wyposażeniem, pozostaną na terenie Niemiec i będą uczestniczyć w próbach odbiorczych. Są to pierwsze bojowe Boxery dla Litwy, w grudniu 2017 roku Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministeria odebrało 2 transportery tego typu w wariancie szkolnym.

W sierpniu 2016 roku w Wilnie przedstawiciele litewskiego resortu obrony podpisali z europejską agencją do spraw zakupów uzbrojenia OCCAR (fr. Organisation conjointe de coopération en matière d'armement) i konsorcjum ARTEC GmbH umowę o wartości 385,6 mln EUR na dostawę 91 pojazdów Boxer, w tym 88 w wersjach bojowych i 3 w odmianie szkolnej. Zakup transporterów poprzez agencję OCCAR ma pozwolić na ustandaryzowanie procedur odbioru sprzętu i jego serwisu w czasie eksploatacji z głównymi użytkownikami Boxerów – siłami zbrojnymi Holandii i Niemiec.

W tzw. litewskim wariancie bojowym pojazdy Vilkas będą wyposażone w bezzałogowy moduł wieżowy Rafael Samson Mk 2 z automatyczną armatą ATK Orbital Bushmaster Mk 44 kalibru 30 mm, sprzężonym karabinem maszynowym M240 kalibru 7,62 mm oraz podnoszoną do pozycji ogniowej podwójną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Rafael Spike LR. Spośród 88 wozów, 4 mają być dostarczone w wariancie dowódczo-sztabowym z dodatkowym wyposażeniem łączności i przesyłania danych. Wszystkie wejdą na wyposażenie dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej z 1. Brygady Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” (lit. Mechanizuotoji Рėstininkų Вrigada „Geležinis Vilkas“): batalionu zmechanizowanego imienia Wielkiego Księcia Litewskiego Olega (Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas) w m. Rukla i batalionu imienia Wielkiej Księżnej Biruty (Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas) w m. Altius.

Oba pojazdy Vilkas w zaprezentowanej wersji bojowej mają być przekazane do eksploatacji w początkach 2019 roku, kolejne maszyny będą dostarczane sukcesywnie do końca 2021 roku. Z 88 pojazdów bojowych 53 ma być zmontowanych w zakładach Krauss-Maffei Wegmann, a 35 – na linii produkcyjnej firmy Rheinmetall Defence.

 

tekst: Tomasz Kwasek

foto: Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy

 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter