Pierwsza odsłona MSBS-5,56

 


Michał Sitarski


 

 


Pierwsza odsłona MSBS-5,56

 

 

W dniu 11 grudnia ubiegłego roku odbyło się w Wojskowej Akademii Technicznej seminarium podsumowujące zakończenie pierwszego etapu rozwoju Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kal. 5,56 mm. Zwieńczeniem seminarium była prezentacja makiet karabinków – w układzie klasycznym oraz w wersji bezkolbowej (bull pup).
 
 

 

Zaprezentowane modele broni powstały w wyniku, zapoczątkowanego 4 grudnia 2007 roku, 3-letniego projektu rozwojowego „Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno- technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm dla Sił Zbrojnych RP”. Jest on realizowany przez Instytut Techniki Uzbrojenia WAT wraz z Fabryką Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. Celem projektu, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest przedstawienie do końca bieżącego roku dwóch demonstratorów technologii karabinków podstawowych: jednego zbudowanego w klasycznym układzie i drugiego – bezkolbowego. Na 2010 rok planowane są badania, a w przypadku ich pozytywnego wyniku demonstratory te mają stać się prekursorami przyszłościowego systemu broni strzeleckiej, mającego zastąpić w wojsku broń powstałą na bazie karabinka Kałasznikowa, która obecnie (karabinek Beryl, zaprezentowany na ubiegłorocznym MSPO, szerzej w NTW 9/2007) osiągnęła kres możliwości modernizacyjnych.

Planowane są trzy etapy pełnego cyklu rozwojowego MSBS-5,56 (jak dotąd ich realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem):

  • I – realizowany w latach 2007–2010 – dotyczy opracowania, wykonania i przeprowadzenia badań dwóch demonstratorów karabinka w układzie kolbowym i bezkolbowym;
  • II – realizowany w latach 2011–2013 – dotyczy opracowania, na bazie demonstratora technologii z I etapu, wykonania i przebadania MSBS-5,56, w skład którego wchodzić ma: karabinek, subkarabinek, karabinek wyborowy, karabinek – granatnik oraz karabinek maszynowy;
  • III – realizowany w latach 2014–2016 – wdrożenie MSBS-5,56 do użycia w SZ RP. Nowy system broni strzeleckiej ma stanowić podstawowe uzbrojenie polskiego żołnierza przyszłości i wejść w skład Indywidualnego Systemu Walki Tytan. Ma on łączyć w jedną całość procedury działania, wszystkie elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierza, takie jak: zintegrowane wyposażenie żołnierza, elektronikę, oprogramowanie, optoelektronikę, ochronę ABC, balistyczną oraz uzbrojenie.


Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 1/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter