Pancerne preludium. 45. Brygada Pancerna Gwardii w bitwie o Kołobrzeg (4-7 marca 1945 roku)

Pancerne preludium. 45. Brygada Pancerna Gwardii w bitwie o Kołobrzeg (4-7 marca 1945 roku)

Kamil Anduła

 

W powszechnej opinii bitwa o Kołobrzeg stoczona w marcu 1945 roku wpisuje się w dzieje oręża polskiego. Krwawa batalia jest kojarzona przede wszystkim z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy w dniach od 8 do 18 marca 1945 roku szturmowali to portowe miasto. Ich zwycięstwo zostało zwieńczone zaślubinami Polski z morzem – propagandową ceremonią zorganizowaną przez komunistyczne kierownictwo Wojska Polskiego i podniesioną do rangi symbolu w latach 1945-1989.

Mało kto pamięta, że zanim Polacy stanęli u wrót „Twierdzy Kołobrzeg”, zacięte walki o miasto toczyli żołnierze sowieccy. Batalia, która rozegrała się w dniach od 4 do 7 marca, pozostaje w cieniu późniejszych wydarzeń, a warto rzucić na nią nieco więcej światła. Niepowodzenie wojsk sowieckich bezpośrednio zadecydowało o skierowaniu do bitwy
1. Armii Wojska Polskiego, a przebieg walk nie pozostał bez wpływu na dalsze działania wojsk polskich.

Decydującą rolę w pierwszym  etapie bitwy o Kołobrzeg odegrała sowiecka 45. Brygada Pancerna Gwardii (45. BPanc gw.) Jednostka została powołana do życia 23 października 1943 roku przez przeformowanie 200. Brygady Pancernej na etat gwardyjski. Brygada od momentu powstania do końca II wojny światowej wchodziła w skład 11. Korpusu Pancernego Gwardii (11. KPanc gw.) ze składu 1. Armii Pancernej Gwardii (1. APanc gw.).

Pełna wersja artykułu w magazynie TWH 1/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter