Olight Valkyrie PL-2RL BALDR

Olight Valkyrie PL-2RL BALDR

Jan Sobczuk

W nasze ręce trafił znowu Olight. Tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2RL BALDR. W odróżnieniu od omawianej poprzednio ma jednak laserowy wskaźnik celu i dodatkowy tryb pracy wyłącznika.

Olight Valkyrie PL-2RL BALDR to solidna latarka przeznaczona do montażu na broni krótkiej (od biedy można ją zamontować także na karabinku, choć w przypadku PL-2RL nie będzie to miało większego sensu) oferująca użytkownikowi dużą moc i dość szeroki, jasny strumień światła oraz wbudowany laserowy wskaźnik celu.

Źródło światła stanowi, podobnie jak w PL-2, dioda Cree XHP35 HI generująca strumień świetlny o mocy do 1200 lumenów. Jest ona umieszczona wraz z odbłyśnikiem w głowicy zamkniętej szklaną soczewką z uszczelką i profilowaną koronką zabezpieczającą jej szczyt. Głowica i cały korpus latarki wykonane są ze stopu aluminium 6061 T6 (czyli tzw. aluminium lotniczego), a klapka zamykająca komorę baterii – z tworzywa sztucznego. Na klapce umieszczone są po obu stronach dwa symetryczne przyciski sterujące, które działają tak samo jak w poprzednich Valkyriach, ale wykonano je z twardego tworzywa sztucznego. Krótkie wciśnięcie któregoś z przycisków powoduje włączenie latarki na stałe, dłuższe przytrzymanie aktywuje wyłącznik chwilowy, a naciśnięcie obu przycisków naraz uruchamia tryb strobo. W PL-2RL pojawiła się także możliwość przełączenia mocy latarki – użytkownik może wybrać pomiędzy 400 i 1200 lumenów. Po włączeniu Valkyrie należy w tym celu wykonać szybki „dwuklik” na którymś z przycisków, co spowoduje przełączenie mocy strumienia światła. Latarka zapamiętuje ostatni wybrany tryb – po wyłączeniu i włączeniu będzie świecić właśnie w nim. Elektronika odpowiadająca za sterowanie światłem pozwala na wygenerowanie maksymalnej mocy 1200 lm przez około 1,5 minuty, po czym w celu ochrony przed przegrzaniem moc jest redukowana do poziomu 400 lm. Po ostygnięciu głowicy można ponownie uruchomić latarkę w trybie 1200 lm na kolejne 1,5 minuty. Czasy pracy latarki w poszczególnych trybach podany jest w osobnej tabelce. Maksymalny zasięg światła według producenta wynosi ponad 235 metrów dla 1200 lm oraz 138 m w trybie 400 lm.

Przyciski sterujące umieszczone są na solidnie uszczelnionej klapce zamykającej komorę z bateriami (dwie CR 123 obok siebie, opcjonalnie można oczywiście zastosować odpowiednie akumulatorki), która blokowana jest blaszanym zatrzaskiem.

Latarkę mocuje się do broni za pomocą montażu przytwierdzonego w górnej części – jest to mocowanie QR, czyli łatwe do założenia i zdjęcia, którego głównym elementem jest mimośrodowy zacisk z dźwigienką oraz belka ustalająca latarkę na szynie montażowej. W zestawie znajdziemy dwie belki – jedna jest zgodna ze standardem MIL-STD-193, a druga przeznaczona jest do montowania na szynie pistoletów Glock. Belka mocowana jest do wspornika za pomocą dwóch śrub – w komplecie z latarką otrzymujemy także kluczyk do ich odkręcania.

Latarka spełnia normę wodoodporności IPX6 i wytrzymuje bez szwanku upadek z wysokości 1 metra.

Olight Valkyrie PL-2 dostarczana jest w kartonowym pudełku o wysokim standardzie wykonania, wewnątrz którego znajdziemy wytłoczkę z latarką i dodatkami oraz krótką, papierową instrukcję w kilku językach (także po polsku).

Tym, co odróżnia PL-2RL od poprzedniej latarki PL-2, jest zastosowanie laserowego wskaźnika celu generującego czerwony punkt. Laser ma moc < 5 mW i generuje falę światła o długości 645 – 655 nm. Układ lasera umieszczony jest w korpusie latarki, od spodu, w osobnym przedziale (wykonanym z takiego samego materiału jak korpus latarki) przykręconym czterema śrubami. W jego przedniej części znajduje się dioda laserowa, a w tylnej – skrzydełkowy przełącznik służący do wyboru trybu pracy latarki. Do wyboru są trzy tryby: sam laser, laser + latarka, sama latarka – piktogramy oznaczające każdy z nich naniesione są w odpowiednich miejscach na naklejce ostrzegającej o promieniowaniu laserowym. Używanie latarki z włączonym laserem powoduje mniej więcej 10-procentowe skrócenie czasu pracy, ale sam celownik laserowy może działać do 75 h. Do zerowania wskaźnika służą dwie śruby w korpusie – pasuje do nich kluczyk służący do odkręcania belki ustalającej znajdujący się w zestawie. Masa latarki Valkyrie PL-2RL BALDR z bateriami wynosi 146 g, a poprzednia latarka, bez lasera, miała masę 116 g.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 11-12/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter