Olight Valkyrie PL-2 – tanio i dobrze

Olight Valkyrie PL-2 – tanio i dobrze

Krzysztof „Kapitan Ameryka”

Kolejny Olight trafił w nasze ręce i tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2. W odróżnieniu od poprzednich latarek tej serii nowy model jest jednak zasilany dwoma ogniwami CR-123 i de facto stanowi budżetowy odpowiednik znanych i lubianych latarek Surefire TLR, do których jest także bardzo zbliżony wyglądem.

Olight Valkyrie PL-2 to solidna latarka przeznaczona do montażu na broni krótkiej (choć jak się ktoś uprze, to może ją zamontować także na karabinku) oferująca użytkownikowi dużą moc i dość szeroki, jasny strumień światła.

Źródło światła stanowi dioda Cree XHP35 HI generująca strumień świetlny o mocy do 1200 lumenów. Dioda z odbłyśnikiem umieszczona jest w głowicy zamkniętej szklaną soczewką z uszczelką i stalową koronką zabezpieczającą jej szczyt. Głowica i cały korpus latarki wykonane są ze stopu aluminium 6061 T6 (czyli tzw. aluminium lotniczego). W tylnej części korpusu umieszczone są po obu stronach dwa symetryczne przyciski sterujące. Działają dokładnie tak samo, jak w poprzednich Valkiriach, ale wykonano je z twardego tworzywa sztucznego. Krótkie wciśnięcie któregoś z przycisków powoduje włączenie latarki na stałe, dłuższe przytrzymanie aktywuje wyłącznik chwilowy, a naciśnięcie obu przycisków naraz uruchamia tryb strobo. Elektronika latarki odpowiadająca za sterowanie światłem pozwala na wygenerowanie maksymalnej mocy 1200 lm przez około 1,5 minuty, po czym w celu ochrony przed przegrzaniem moc jest redukowana do poziomu 600 lm. Po ostygnięciu głowicy można ponownie uruchomić latarkę w trybie 1200 lm na kolejne 1,5 minuty. Czasy pracy latarki w poszczególnych trybach podałem w osobnej tabelce. Maksymalny zasięg światła według producenta wynosi ponad 230 metrów.

Przyciski sterujące umieszczone są na solidnie uszczelnionej klapce zamykającej komorę z bateriami (dwie CR 123 obok siebie), która blokowana jest blaszanym zatrzaskiem. Baterie mogą być oczywiście zastąpione odpowiednimi akumulatorami.

Latarkę mocuje się do broni za pomocą montażu przytwierdzonego w górnej części – jest to mocowanie QR, czyli łatwe do założenia i zdjęcia. Jego głównym elementem jest mimośrodowy zacisk z dźwigienką oraz belka ustalająca latarkę na szynie montażowej. W zestawie znajdziemy dwie belki – jedna jest zgodna ze standardem MIL-STD-193, a druga przeznaczona jest do montowania na szynie pistoletów Glock. Belka mocowana jest do wspornika za pomocą dwóch wkrętów – w komplecie z latarką otrzymujemy także kluczyk do ich odkręcania.

Latarka spełnia normę wodoodporności IPX6 i wytrzymuje bez szwanku upadek z wysokości 1 metra.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 11-12/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter