Odin – Olight na karabinek

Odin – Olight na karabinek

Tekst & foto: FRAG OUT!

Od pewnego czasu w ofercie firmy Olight dostępna jest pierwsza latarka przeznaczona przede wszystkim do montowania na broni (zwana także „taktyczną”), nazwana Odin (Strzał 7 – 8/2020). Niedawno dołączyła do niej pomniejszona odmiana, charakteryzująca się mniejszymi gabarytami nazwana, a jakże, Odin MINI.

Pomniejszony wariant Odina jest latarką „taktyczną” z założenia mającą przede wszystkim pełnić funkcję latarki mocowanej na broni, choć w prosty sposób można przekształcić ją w latarkę „doręczną”. Od większego wariantu różni się długością, masą, mocą, akumulatorem i sposobem montażu, ale pod względem konstrukcyjnym są to praktycznie te same latarki – w uproszczeniu można powiedzieć, że MINI to wariant skrócony Odina (może powinien nazywać się short?).

Podobnie jak większy i starszy brat Odin MINI wykonany jest ze stopu aluminium (korpus, głowica, pokrywa przedziału baterii, złącze przycisku żelowego oraz montaż), wykończonego twardą anodyzacją typu III, ze stalową koronką głowicy pokrytą powłoką PVD. W ofercie Olight znajdują się obecnie trzy warianty kolorystyczne – dwa standardowe (czarny i Desert Tan – tak naprawdę brązowo-złoty, a nie piaskowy) oraz jeden zaliczany do „limited edition” (szary, nazwany Gunmetal Gray). Połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami latarki są uszczelnione i odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu spełnia ona normę IPX 8.

W głowicy umieszczono odporną na uszkodzenia mechaniczne i gwałtowne zmiany temperatury szybkę ze szkła borowo-krzemowego, pod którą zainstalowana jest dioda (niestety, producent nie podaje typu ani parametrów – ostatnio coraz częściej zauważane zjawisko w przypadku Olighta) z odbłyśnikiem odpowiedzialne za generowanie strumienia świetlnego. Za sterowanie latarką odpowiedzialny jest układ elektroniczny, a całość zasilana jest akumulatorem 18500 o pojemności 2040 mAh, który może być ładowany bezpośrednio w latarce za pośrednictwem magnetycznej ładowarki Olight MCC3 2A USB (dołączona do zestawu, tzw. ładowarka guzikowa). Akumulatory te charakteryzują się stabilnym działaniem w szerokim zakresie temperatur, nie wykazują też tendencji do samorozładowania oraz mają żywotność do 10 lat. Użytkownik jest informowany o niskim stanie naładowania akumulatora poprzez wibracje – są one na tyle silne, że bez problemu daje się je wyczuć trzymając broń z zamontowaną na niej latarką.

Układ elektroniczny Odina MINI steruje diodą, dostosowując moc generowanego strumienia światła do temperatury oraz stanu akumulatora. Maksymalna moc latarki wynosi do 1250 lm – można z niej korzystać przez 6 minut ciągłej pracy, następnie spada ona do 900 lm (11 minut), 700 lm (39 minut) i 300 lm (14 minut).

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2021

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter