Obrona bezpośrednia C-RAM

 


RHEINMETALL DEFENCE


 

Obrona bezpośrednia C-RAM


Klasyczne zagrożenia, które występowały podczas zimnej wojny, powoli odchodzą w przeszłość. Możliwość zaistnienia starcia równorzędnych i podobnie uzbrojonych przeciwników być może jeszcze nie minęła, ale jest bardziej nieprawdopodobna niż w przeszłości. Skala dzisiejszych zagrożeń, szczególnie w trzecim czy czwartym świecie, cechuje się ekstremalną nierównością i asymetrią.
 
 

 

 

Asymetria dotyczy wszystkich obszarów zagrożenia. Poniższy materiał przedstawia, jakie wyzwania nowe zagrożenia stawiają tradycyjnej obronie przeciwlotniczej. Dotąd jej przeciwnikami były samoloty bojowe, pociski manewrujące, bezpilotowce czy precyzyjna amunicja lotnicza. Nowe zagrożenie związane są z szerokim użyciem w konfliktach asymetrycznych, przez partyzantów czy terrorystów, „prymitywnych”, ale bardzo efektywnych środków bojowych. Są to środki bojowe starego typu, obejmujące przede wszystkim artylerię rakietową i moździerze, które są łatwe w transporcie, proste w obsłudze i gotowe do natychmiastowego, niespodziewanego użycia. Są one określane wspólną nazwą RAM, (Rocket, Artillery and Mortars – Rakiety, Artyleria i Moździerze), a środki przeznaczone do ich zwalczania C-RAM (Counter-RAM, przeciwko-RAM).

Obrona
Precyzja rażenia broni RAM jest często zła, jednakże zagrożenie jakie stanowi ona dla wojsk ekspedycyjnych jest nieakceptowalne. Ponieważ taka broń jest używana przez małe grupy, czy też bandy tylko sporadycznie i podstępnie, organizowane są zmasowane ataki, ażeby spowodować większą dezorganizację i straty. Czysto bierna ochrona jest możliwa, ale konieczne jest przynajmniej rozpoznanie tych środków ataku, aby zminimalizować skutki ich użycia i zorganizować właściwą obronę.Ciąg dalszy w numerze.


 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter