Nowy Spike-LR2 dla australijskich Boxerów

Nowy Spike-LR2 dla australijskich Boxerów

20 maja resort obrony Australii ujawnił, że dla nowych bojowych wozów rozpoznawczych Rheinmetall Boxer CRV wybrał izraelski system przeciwpancerny Rafael Advanced Defense Systems z pociskiem kierowanym Spike-LR2.

W ramach postępowania przetargowego na nowe przeciwpancerne pociski kierowane dla wozów bojowych Spike-LR2 konkurował z systemem rakietowym MMP (Missile Moyenne Portée), oferowanym przez konsorcjum MBDA. Oba konkurencyjne systemy w czasie prób spełniły wymagania australijskich wojsk lądowych, w tym maksymalnego zasięgu 4000 m, zwycięstwo oferty Rafael Advanced Defense Systems było możliwe m.in. dzięki zadeklarowanej integracji systemu Spike-LR2 z systemem zarządzania walką (Battle Management System) firmy Elbit Systems, który zostanie zainstalowany na pojazdach Boxer CRV. Niemiecka grupa Rheinmetall nie planowała integracji pojazdów Boxer CRV z zestawem MMP.

Wyrzutnie Spike-LR2 będą zintegrowane z dwuosobową wieżą Lance kołowych Boxerów, blok wyrzutni z dwoma kontenerami transportowo-startowymi pocisków ma być umieszczony z lewej strony wieży. Systemy mają być dostarczone przez powołaną do tego celu australijsko-izraelską spółkę joint-venture o nazwie Varley – Rafael Australia Systems. Oczekiwany jest transfer technologii, który ma umożliwić montaż pocisków oraz obsługę systemów w Australii.

Wybór rozwiązania izraelskiego oznacza również prawdopodobnie, że Spike-LR2 będą zamontowane na nowych australijskich bojowych wozach piechoty, bowiem w ramach projektu Land 400 Phase 3 Canberra zamierza pozyskać do 450 nowych pojazdów w gąsienicowym układzie jezdnym. Poza tym, w ramach projektu Land 4108 Direct Fire Support Weapons, siły zbrojne Australii mają zamówić kolejne nowe przenośne zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych dla pododdziałów piechoty – i w tym przypadku izraelski Rafael złoży zapewne ofertę systemu Spike-LR2.

Pocisk Spike-LR został opracowany w latach 2013-2016, a pierwsza oficjalna premiera miała miejsce w ub. roku. Według producenta pocisk ma masę startową w granicach 12,7 kg, co oznacza, że jest lżejszy od poprzednika – Spike-LR. Zasadniczymi zmianami w stosunku do poprzednika są nowa głowica naprowadzania oraz nowa głowica bojowa. Układ głowicy naprowadzania bazuje na nowych układach optoelektronicznych, w tym niechłodzonym czujniku pracującym w paśmie podczerwieni oraz kolorowej kamerze światła dziennego o wysokiej rozdzielczości obrazu. Zmiana oprogramowania sterującego ma pozwalać na zwiększenie możliwości śledzenia celów stałych i ruchomych w różnych warunkach, w tym obiektów o niskim poziomie emisji promieniowania termicznego. W układzie nawigacji zastosowano moduł samonaprowadzania się na cel o wskazanych współrzędnych geograficznych. Z kolei nowa tandemowa głowica kumulacyjna ma mieć zwiększoną o 30 procent przebijalność, co oznacza możliwość pokonania około 1000 mm jednorodnego pancerza stalowego umieszczonego za pancerzem reaktywnym. Ładunki bojowe głowicy mogą być sterowane przez operatora wskazującego moment ich wybuchu. Modyfikacje układu napędowego pozwolić miały na zwiększenie maksymalnego zasięgu do 5500 m, a w przypadku odpalania ze śmigłowców – do 10000 m. W wersji dla platform latających Spike-LR2 ma mieć radiowe łącze danych.

Pocisk ma być łatwo integrowalny z pojazdami bojowymi, śmigłowcami, niewielkimi jednostkami pływającymi, ma być również oferowany w wersji z wyrzutniami na przyczepie. Spike LR2 ma mieć również możliwość odpalania ze starszych typów wyrzutni, wcześniej zintegrowanych ze Spike-LR.

 

tekst: Tomasz Kwasek

foto: ministerstwo obrony Australii

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter