Nowe koncepcje lądowych działań bojowych

Nowe koncepcje lądowych działań bojowych

Leszek Cwojdziński

 

W dniach 4-6 maja br., na terenie Mauzoleum i Muzeum Wojsk Pancernych Izraela w Latrun, przedstawiciele sił zbrojnych kilkunastu krajów, a także reprezentanci  Ministerstwa Obrony Państwa Izrael  i lokalnego przemysłu obronnego spotkali się na międzynarodowej konferencji i wystawie poświęconej przyszłości wojny manewrowej – International Ground Forces Conference.    

Podczas konferencji, dowódcy którzy wielokrotnie walczyli o kontrolę nad strategiczną drogą do Jerozolimy, przy której położone jest Latrun, a dziś izraelscy emerytowani lub jeszcze czynni politycy, decydenci, ale także znacznie od nich młodsi oficerowie pozostający w czynnej służbie, podzielili się swymi doświadczeniami z niedawnych wojen w Gazie i Libanie oraz określili kierunki inwestycji przemysłu zbrojeniowego i plany modernizacji technicznej Sił Obronnych Izraela.

Podczas czterech wojen, w których Izrael brał udział od 2006 r., wojska lądowe zostały użyte dopiero po wyczerpujących działaniach z powietrza albo wcale, tak jak to miało miejsce w przypadku operacji Filar Obrony w Gazie w listopadzie 2012 r.

Ta sytuacja powinna ulec zmianie, skonstatował emerytowany gen. broni. Udi Szani, od niedawna przewodniczący Stowarzyszenia Wojska Pancernych Sił Obronnych Izraela, które było współorganizatorem konferencji.

Nie można osiągnąć kontroli  terytorialnej bez  działań wojsk lądowych... Nie ma znaczenia  na jakim teatrze działań… Działania wojsk lądowych są potrzebne od początku zmagań, od pierwszego dnia, stwierdził Szani.

Według Szaniego, byłego dowódcy Wojsk Pancernych, a potem dyrektora generalnego Ministerstwa Obrony Izraela, lotnictwo realizuje wiele niemożliwych do wykonania przez inne rodzaje wojsk zadań, jednak użycie wojsk lądowych jest niezbędne do przejmowania i kontrolowania terytorium po to, aby przybliżyć dyplomatyczne i strategiczne cele operacji.

Boaz Cohen, wiceprezes firmy Elbit odpowiedzialny za systemy uzbrojenia i wyposażenia wojsk lądowych stwierdził z kolei: Nie można wypełnić zadania tylko samymi siłami powietrznymi …uniwersalna broń,  która  sama przeważy losy walki  nie została jeszcze  wynaleziona. Dlatego zaangażowanie wojsk lądowych jest elementem niezbędnym w przyszłych  konfliktach.

Aby sprostać wyzwaniom przyszłych konfliktów zbrojnych i osiągnąć nowe zdolności bojowe, Izrael prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe, inwestuje w nowe koncepcje operacyjne, robotykę, systemy łączności i dowodzenia w celu maksymalizacji efektywności obrony własnego terytorium, minimalizując ryzyko strat wśród ludności cywilnej na terytorium objętym konfliktem.

Pełna wersja artykułu w magazynie  NTW 8/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter