Nowa antena radaru Patriota NG po raz pierwszy

Nowa antena radaru Patriota NG po raz pierwszy

Andrzej Kiński

Amerykański koncern Raytheon kontynuuje prace nad nową stacją radiolokacyjną, zdolną do obserwacji przestrzeni w zakresie 360°, mającą w perspektywicznym zestawie Patriot NG zastąpić, obecnie wykorzystywane, radary kierowania ogniem AN/MPQ-53 i AN/MPQ-65. Patriot NG jest oferowany przez Raytheona w przetargu na przeciwlotniczy i przeciwrakietowy zestaw rakietowy Wisła do Sił Zbrojnych RP.

Na początku lutego br. Raytheon opublikował pierwsze zdjęcie jednej z dwóch pomocniczych anten układu antenowego perspektywicznego radaru kierowania ogniem do zestawu Patriot NG. Testowana na zakładowym poligonie w Pelham, w stanie, New Hampshire, antena jest systemem aktywnym (AESA, active electronically scanned array), zbudowanym z oddzielnie sterowanych mikrofalowych modułów nadawczo-odbiorczych wykonanych w technologii z zastosowaniem podłoża z azotku galu (GaN). Takie, aktualnie jedno z najnowocześniejszych w radiolokacji, rozwiązanie pozwala na swobodne sterowanie mocą, kształtem i położeniem wiązki promieniowania. Według dostępnych obecnie informacji, dodanie dwóch takich anten, zamontowanych na górnej części kontenera aparatury radaru, ma pozwolić na okrężne wykrywanie celów, a więc każda musi dysponować sektorem obserwacji co najmniej 120°. Poza możliwością okrężnej obserwacji, radar ma cechować znacznie większa niezawodność w stosunku do obecnego rozwiązania.
Na razie trudno mówić o ostatecznej konfiguracji samych i anten i stacji. Ma ona zostać określona po zakończeniu prób pierwszej anteny. Nie wiadomo także, czy analogiczne rozwiązania (antena AESA, technologia GaN) zostaną zastosowane w przypadku anteny głównej. Nie jest także jasna kwestia możliwości naprowadzania pocisków rakietowych za pomocą anten pomocniczych (oficjalne komunikaty mówią o wykrywaniu i śledzeniu celów, w tym wielu celów jednocześnie), nie można wykluczyć, że te zadania będą mogły być realizowane jedynie przez antenę główną (w każdym razie w pełnym zakresie).
Podczas prac nad nową stacją radiolokacyjną Raytheon wykorzystuje przede wszystkim środki własne, niemniej niektóre rozwiązania przejęto z systemów radiolokacyjnych zamówionych i finansowanych w minionych latach przez US Navy i US Air Force. Tylko na opracowanie mikrofalowych modułów nadawczo-odbiorczych wykonanych w technologii GaN Raytheon wydał 150 mln USD na przestrzeni ostatnich 15 lat.
Na razie opracowywany radar oferowany jest potencjalnym kontrahentom zagranicznym, wśród których wymienia się: Polskę, Turcję i Niemcy. W Stanach Zjednoczonych przetarg na opracowanie nowego (czy też modernizację istniejących) radarów kierowania ogniem systemu Patriot ma zostać ogłoszony w 2017 r. Zatem trudno jest powiedzieć, czy obecnie opracowywana stacja będzie odpowiadać postawionym w nim wymaganiom.
Kilka dni później Raytheon poinformował o uzyskaniu zgody administracji Stanów Zjednoczonych na eksport za granicę systemów radiolokacyjnych z antenami AESA i modułami nadawczo-odbiorczymi w technologii GaN, przeznaczonymi do systemu obrony powietrznej Patriot, za granicę. Ma ona dotyczyć w równym stopniu obecnych, jak i przyszłych użytkowników systemu.  Informacja ta wiązana jest przede wszystkim z faktem zaoferowania nowej stacji radiolokacyjnej z możliwością obserwacji okrężnej w polskim programie Wisła i niemieckim TLVS.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 3/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter