Nie tylko na wojnę: Pistolety sportowe FN-Browning 22

Nie tylko na wojnę: Pistolety sportowe FN-Browning 22

Bas Martens

 

Do tej pory zajmowaliśmy się na naszych łamach głównie pistoletami wojskowymi Browninga wytwarzanymi przez FN Herstal, a tymczasem między rokiem 1962 a początkiem lat 80., produkowano tam także znakomite pistolety sportowe, i to też konstrukcji Browninga.

John Moses Browning geniuszem konstrukcyjnym był i basta. Nikt inny nie potrafił tak jak on po prostu sypać pomysłami i konkretnymi rozwiązaniami jak z rękawa: w ciągu trwającej 41 lat kariery konstruktorskiej uzyskał 128 patentów, definiujących aż 80 zupełnie różnych broni. I co więcej – kilkanaście z tych 80 broni jest wciąż produkowanych seryjnie gdzieś na świecie, a dwa (M1911 i karabin maszynowy M1917 w formie wukaemu M2) utrzymały się przez całe stulecie w uzbrojeniu pierwszoliniowych wojsk największego światowego mocarstwa!

A wśród tej całej burzy pomysłów John Moses nie zaniedbywał rodziny, dzięki czemu dynastia Browningów-uzbrojeniowców przetrwała jego przedwczesną śmierć w roku 1926. Potomkowie nie byli już może aż tak wszechstronni i aż tak płodni, ale i tak trafił się wśród nich syn Val Allen Browning z 48 patentami na koncie. I były wśród takie asy, jak słynny bok Superposè (B25), rozpoczęty przez ojca, czy samopowtarzalna śrutówka Double Auto z roku 1952 – obie bronie także z niewielkimi zmianami produkowane do dziś.

Synem Vala Allena (młodszym, urodzonym w 1928 roku, po pierworodnym Johnie Valu, wieloletnim dyrektorze finansowym Browning Arms Company) jest Bruce Warren Browning, także utalentowany konstruktor – autor (wraz z Marcelem Olingerem) zwykle przypisywanego ojcu sztucera BAR i naszego dzisiejszego bohatera, pistoletu sportowego FN-Browning. Bruce był pracownikiem Browning Arms Company w Ogden, Utah. Wbrew utartemu mitowi, BAC nie była nigdy fabryką broni, a jedynie firmą marketingową – co nie zmienia faktu, że zarówno jej założyciel, Val, jak i jego syn, Bruce, byli aktywnymi konstruktorami broni. W BAC pierwsze skrzypce grała zawsze Fabrique Nationale, bo to jej wyrobami tu handlowano (a w 1977 roku wręcz przejęła ona BAC na własność, tworząc własną markę Browning na jej podstawie), ale działało to do pewnego stopnia także w drugą stronę. Człowiek nazwiskiem Browning, przychodzący z projektem broni zawsze mógł w Herstal liczyć na życzliwe przyjęcie. Tak więc, choć projekt pistoletu Bruce’a powstał w Ameryce – to budowa prototypów i produkcja seryjna odbywały się w Belgii

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 2/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter