Multistriker - wielofunkcyjne urządzenie pirotechniczne

Multistriker - wielofunkcyjne urządzenie pirotechniczne

Michał Nita

 

 

 

Na ubiegłorocznej edycji kieleckiego MSPO przedstawiciele  Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów po raz pierwszy zademonstrowali wielofunkcyjne urządzenie pirotechniczne znane pod nazwą Multistriker. Może ono być montowane na zdalnie sterowanym robocie, jak i funkcjonować samodzielnie. Przy jego użyciu możliwe jest, między innymi, wybijanie szyb, rozbijanie zawiasów drzwi, przecinanie prętów, przewodów, linek itp.  

W czasie prowadzenia działań specjalnych niejednokrotnie zachodzi konieczność wybijania szyb. Do tej czynności można użyć np: tzw. wybijaka, choć jego użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę, że użycie takiego przyrządu nie zawsze bywa skuteczne. Niekiedy zdarzają się bowiem sytuacje, że zamontowany na robocie wybijak ześlizguje się po powierzchni szyby. Ponadto trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach nawet wprawienie wyposażonego w wybijak robota w ruch i związana z nim próba dokonania przebicia dynamicznego może niewiele pomóc.    

Biorąc pod uwagę powyższą niedoskonałość postanowiono zacząć prace nad specjalnym urządzeniem charakteryzującym się dużą skutecznością rozbijania szyb. Dla konstruktorów z PIAP ważną inspiracją do rozpoczęcia nad nim prac stały się nożyce pirotechniczne. Opracowanie urządzenia poprzedziło przeanalizowanie możliwości jego skonstruowania. W wyniku przeprowadzonych analiz uznano, że warto zrealizować zamiar i w związku z tym podjęto ostateczną decyzje o rozpoczęciu prac. Można także wspomnieć, że dla konstruktorów z PIAP kolejną inspiracją do opracowywania urządzenia stał się... osadzak do gwoździ. Konstruowanie wielofunkcyjnego urządzenia zaczęło się w czerwcu 2012 roku. Już na początku prac postanowiono, że jego istotnym elementem będzie tłok roboczy napędzany energią spalania gazów prochowych. Powstanie pierwszego prototypu poprzedziły prace projektowe, zaś demonstrator przygotowano go na przełomie lat 2012/13. Następnie przeprowadzono jego badania, po których zakończeniu rozpoczęto przygotowywanie drugiego prototypu. Jego konstrukcja znacząco różniła się od poprzednika. Testy kolejnego prototypu prowadzono w 2014 roku. Na ich podstawie wprowadzano ulepszenia. Natomiast w ubiegłym roku pojawił się trzeci prototyp. Specjaliści z PIAP poddali go testom obejmującym zarówno sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania jego elementów, jak i sposobu działania oraz próbom wytrzymałościowym. Przewidziane dla trzeciego prototypu testy miały dać odpowiedź na pytanie, czy planowane do użytkowania w przyszłości urządzenie spełnia oczekiwania. Ponadto trzeci prototyp przeszedł testy klimatyczne. W 2015 roku zakończyły się prace nad urządzeniem, a we wrześniu wspomnianego roku odbyła się jego oficjalna prezentacja. Natomiast w bieżącym roku zostało ono zademonstrowane na seminarium Roboscope 2016. Obecnie testy wielofunkcyjnego urządzenia pirotechnicznego znanego pod nazwą PIAP Multistriker odbywają się u jednego z przyszłych użytkowników.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 6/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter