Mossberg Patriot Long Range Hunter

Mossberg Patriot Long Range Hunter

Marek Czerwiński

Repetier Patriot amerykańskiej firmy Mossberg pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku. Odziedziczył zalety znanych poprzedników – modeli ATR (All Terrain Rifle) oraz 4 x 4. Myśliwi z USA szybko docenili Patriota, choć narzekano na brak wyspecjalizowanej wersji przeznaczonej do dalekich strzałów. Amerykanie wciąż szukają repetierów, które są precyzyjne prawie jak varminty, ale ważą tyle co zwykle sztucery. Ot, taka narodowa przypadłość.

Firma Mossberg długo broniła się przed modyfikowaniem Patriota – mają przecież model MVP z lufą półciężką, który jest przeznaczony do strzelań na dystansach powyżej 200 metrów.

Dopiero w styczniu roku 2020, na Shot Show w Las Vegas, przedstawiono Patriota w odmianie LR Hunter (Long Range – długodystansowy). Nazwa Hunter ma wyraźnie podkreślać myśliwskie, a nie sportowe przeznaczenie, nie jest to bowiem broń na zawody długodystansowe, lecz wyłącznie do zastosowań łowieckich. Jeden – dwa strzały z dużej odległości i koniec, by nie przegrzewać lufy.

Sztucer produkowany jest do czterech nabojów: 6,5 Creedmoor, 6,5 PRC (Precision Rifle Cartridge), .308 Winchester i .300 Winchester Magnum. W 6,5 CM i 6,5 PRC skok gwintu wynosi 1:8, w dwóch pozostałych 1:10. Skoki są krótkie, co pozwala na stosowanie także cięższych pocisków.

Lufy w 6,5 CM i .308 Win. mają długość 560 mm, w pozostałych kalibrach 610 mm. Korona lufy została obrobiona pod kątem 11º. Pozwala to na optymalne wykorzystanie pocisków ze stożkiem spływu (Boat Tail).

W celu ograniczenia masy oraz ułatwienia oddawania ciepła lufy poddano kanelowaniu. Wylot jest nagwintowany pod urządzenia wylotowe.

Stalowa komora zamkowa wykonywana jest w standardach Short Action (czyli pod naboje o dość krótkiej łusce, dotyczy to 6,5 CM i .308 Win.) oraz Long Action (pod naboje długie – 6,5 PRC i .300 WM). Gazowy otwór bezpieczeństwa ulokowany jest z lewej strony komory zamkowej.

Spiralnie skręcany czterotaktowy zamek ślizgowo-obrotowy wyposażony jest w dwa przednie, symetryczne rygle zaporowe. Zwraca uwagę niski kąt otwarcia oraz skrócony wyrzutnik.

W LR Hunter zastosowano górną szynę montażową Picatinny – jest ona na tyle długa, że ułatwia osadzenie dowolnej optyki. Broń nie ma mechanicznych przyrządów celowniczych.

Wymienny magazynek (w zależności od kalibru) mieści od trzech do pięciu nabojów ułożonych w dwóch rzędach i wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Zatrzask zwalniania magazynka jest łatwo dostępny dla strzelców prawo- i leworęcznych.

Dwupozycyjny bezpiecznik umieszczono z prawej strony komory zamkowej. Broń da się przeładować w stanie zabezpieczonym. Z lewej strony komory zamkowej znajduje się przycisk umożliwiający wyjęcie zamka.

Mechanizm spustowy LBA (Lighthing Bolt Action) z wystającą blaszką zabezpieczającą ma regulację oporu w zakresie 0,9 do 3,18 kg. Bez prostolinijnego wciśnięcia tej blaszki oddanie strzału jest niemożliwe.

Najciekawszym podzespołem Mossberga Patriota LR Hunter jest bez wątpienia osada. Broń dysponuje solidnym, syntetycznym łożem w kolorze szarym. Struktura powierzchni pokryta jest „pajęczą siecią”, stąd nazwa Spider Gray. Kolba typu Monte Carlo zakończona jest stopką-amortyzatorem wykonanym z dobrej gumy. Podniesiony policzek kolby znacznie ułatwia strzelanie z lunetą celowniczą. Chwyt pistoletowy kolby został powiększony i lepiej wyprofilowany, co poprawia skład i ergonomię procesu celowania, także podczas długiego oczekiwania na pojawienie się zwierza. Chwyt przypomina wręcz osady broni benchrestowej, czyli przeznaczonej do wyczynowych strzelań na skupienie.

Duża powierzchnia styku stopki kolby z ramieniem strzelca pozwala na lepsze rozłożenie (czyli osłabienie) siły odrzutu.

Zabezpieczeniu stałego punktu trafień oraz poprawie parametrów skupienia służą wewnętrzne pillary (bedding) łoża. Jest to cecha charakterystyczna osad do broni długodystansowej.

W przedniej, podlufowej części łoża umieszczono dwa miejsca montażowe, jedno pod pas nośny, drugie pod dwójnóg.

Standardowa długość kolby sztucera (LOP – length of pull) to 349,25 mm.

Części stalowe sztucera wykończone są w lekko niebieskim, matowym odcieniu, dzięki czemu wygaszają potencjalne odblaski.

Masa broni, w zależności od kalibru, waha się między 2,95 a 3,4 kg, długość całkowita wynosi 1073 – 1124 mm.

Cena LR Hunter nie jest mała i oscyluje w okolicach 4 tys. zł. Broń niestety nie czeka na nabywców w sklepach myśliwskich, trzeba ją zamawiać i liczyć się z kilkoma miesiącami poślizgu, co wynika to z dużego zapotrzebowania rynku amerykańskiego, od dawna zwariowanego na punkcie każdego sztucera o podwyższonych parametrach skupienia.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 9-10/2021

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter