Mosquitojägd. Nocne polowanie na Mosquity. Część 1

Mosquitojägd. Nocne polowanie na Mosquity. Część 1

Szymon Tetera

 

Od września 1941 roku Mosquito był z powodzeniem używany jako samolot rozpoznawczy. W maju 1942 rokugotowość bojową osiągnęły zaś maszyny w wersji bombowej i nocnego myśliwca.

Pierwszą misję bombową nad Niemcy przeprowadziło 31 maja 1942 roku pięć Mosquito ze 105. Sqn RAF. Ich celem była Kolonia. Mimo że jeden z nich został trafiony przez Flak i rozbił się wraz z załogą w Morzu Północnym, misja ta była początkiem błyskotliwej kariery tego typu samolotu w Bomber Command. Szybko okazało się jednak, że wysoka prędkość maksymalna nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa podczas dziennych misji bojowych – w ciągu następnego roku operacji bojowych 105. i 139. Sqn wykonały 793 loty bojowe, z których nie powróciło 40 maszyn, w większości zestrzelonych przez dzienne myśliwce Luftwaffe. Oznaczało to wysoki, bo pięcioprocentowy współczynnik strat, a więc wyższy niż średnio statystyczne straty bombowców czterosilnikowych atakujących w nocy. Z tego powodu także Mosquito musiały zostać przeniesione do działań w nocy.

W owym czasie wersje myśliwskie używane były głównie do obrony terytorium Wielkiej Brytanii przed nękającymi wypadami nocnych bombowców Luftwaffe, tak że okazji do ich napotkania przez nocne myśliwce Luftwaffe nie było zbyt wiele.

Pierwszy sukces Nachtjagdwaffe przeciwko Mosquito przyszedł stosunkowo szybko – nocą z 28 na 29 lipca 1942 roku. Pilotujący Messerschmitta Bf 110F Oblt. Reinhold Knacke, doświadczony dowódca eskadry 1./NJG 1, naprowadzany przez swojego operatora radaru, Uffz. Bundrocka, zestrzelił nad Holandią na wysokości 1800 metrów pozbawionego instalacji radarowej Mosquito F.II, nr ewid. DD667, należącego do specjalizującego się w działaniach intruderskich 23. Sqn. Brytyjski samolot eksplodował w powietrzu, nie dając szans na przeżycie swojej załodze w składzie F/Sgt Hawkins oraz Sgt Gregory. Dla Oblt. Knacke było to 28. zwycięstwo.

Pełna wersja artykułu w magazynie TW Historia numer specjalny 1/2024

 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter