Modułowa wieża Cockerill 3000

Modułowa wieża Cockerill 3000

Tomasz Wachowski

Jedno serce, wiele wersji – takim hasłem belgijska firma CMI Defence promuje swój najnowszy produkt, rodzinę modułowych systemów wieżowych Cockerill 3000, której pierwsi przedstawiciele zostali zaprezentowani podczas salonu IDEX-2015 w Abu Zabi. Cockerill 3000 to konstrukcja unikalna, ponieważ - zgodnie z ideą przyświecającą jej twórcom - na bazie tych samych zasadniczych zespołów można skompletować załogową lub bezzałogową wieżę, która będzie uzbrojona w 25÷50 mm średniokalibrową armatę automatyczną lub 90 mm, czy nawet 105 mm armatę dużego kalibru.

Takie podejście zapewnia nie tylko uzyskanie dużej ilości odmian tego samego systemu wieżowego, różniących się modelem obsługi, zastosowanym głównym i pomocniczym uzbrojeniem, czy przyrządami obserwacyjno-celowniczymi, ale także znaczne zredukowanie kosztów akwizycji przy zakupie uzbrojenia do wozów bojowych o różnym przeznaczeniu i zadaniach, co przekłada się na elastyczność użycia. Nie mniej istotne jest uproszczenie procesu szkolenia załóg i personelu technicznego oraz wsparcia eksploatacji w cyklu życiowym, co przecież także bezpośrednio przekłada się na koszty.
CMI Defence, znana od lat pod swą tradycyjną marką Cockerill, to obecnie jeden z najbardziej kompetentnych producentów systemów wieżowych do wozów bojowych na świecie, a także armat średnio- i wysokociśnieniowych kalibru 90 i 105 mm. Na całym świecie jest ich w użyciu ok. 2700 (dane z końca 2013 r.). W ostatnich latach firma zaprezentowała kilka zupełnie nowych konstrukcji, a także pakietów modernizacyjnych do wcześniej dostarczonych systemów. Wśród najnowszych wież znalazły się m.in. dwuosobowa wieża MCT z armatami automatycznymi kalibrów  20÷40 mm; stanowisko bezzałogowe Cockerill CPWS 20-25-30, którego uzbrojenie może stanowić 20, 25 lub 30 mm armata automatyczna; wieża Cockerill LCTS 90MP z 90 mm armatą średniociśnieniową Mk.8; wieża Cockerill CSE 90L z 90 mm armatą niskociścnieniową Mk.3; wieża Cockerill CT-CV 105HP ze 105 mm armatą CV, której balistyka jest zgodna ze, standardową w NATO, armatą L7/M68; wreszcie – znajdująca się w końcowej fazie rozwoju – lekka wieża ze 120 mm armatą gładkolufową Cockerill CTG XC-8, która może być montowana na praktycznie dowolnej platformie kołowej lub gąsienicowej o masie powyżej 15 ton.
Dużym osiągnięciem CMI Defence w ostatniej dekadzie było opracowanie, wraz z ukraińskim biurem konstrukcyjnym Łucz, rodziny przeciwpancernych pocisków kierowanych Falarick, wystrzeliwanych z luf armat. Specjaliści belgijskiej firmy pomyślnie zintegrowali je ze swoimi 90 mm armatami Mk.8 (Falarick-90) i 105 mm CV (Falarick-105), a także zachodnimi systemami kierowania ogniem. Pocisk Falarick-90, wraz z pakietem modernizacyjnym wieży Cockerill LCTS 90MP, znalazł już pierwszego kontrahenta.
Wieża Cockerill CT-CV 105HP jest od kilku lat dobrze znana w Polsce, została zintegrowana z nośnikiem gąsienicowym Anders z OBRUM-u, stanowi także uzbrojenie kołowego wozu wsparcia ogniowego Wilk na podwoziu transportera Rosomak, będącego wspólnym opracowaniem Rosomak S.A. i CMI Defence. W 2013 r. Wilk przeszedł w Polsce pomyślne próby poligonowe, obejmujące m.in. strzelania, w tym z ppk Falarick-105.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 4/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter