Militarne nowości Auto-Hitu

 


Jarosław Brach


 

 

 

Militarne nowości Auto-Hitu

 

 

 

Auto-Hit to spółka z całkowicie polskim kapitałem, zarejestrowana w Tychach i od roku 2000 zajmująca się m.in. dostawami różnorakiego sprzętu transportowego dla Sił Zbrojnych RP. Mimo tak krótkiego okresu współpracy w kilku obszarach udało się jej zdobyć bardzo mocną pozycję, co potwierdza fakt przekazania wojsku ponad 800 pojazdów wielu typów, w tym samochodów dostawczych Fiat, ciężarówek klas średniej i ciężkiej IVECO oraz specjalistycznych naczep własnej produkcji.

 
 

 


Ten znaczący sukces wynika z kilku zasadniczych przyczyn. Przede wszystkim struktury organizacyjne firmy są w miarę płaskie, a ścieżka decyzyjna wyjątkowo krótka. W następstwie tego Auto-Hit może być elastyczny w zakresie oferty, starając się przez cały czas właściwie dostosowywać ją do aktualnych i prognozowanych potrzeb wojska. Poza tym kooperacja z potentatami w wielu dziedzinach, takimi jak koncerny Fiat – IVECO czy Krauss-Maffei Wegmann, wsparta jest, prowadzoną we własnym zakresie, działalnością wytwórczą. Dzięki temu te wyroby, które nie są dostępne na rynku w odpowiedniej ilości i odpowiedniej cenie lub nie spełniają założonych wymagań mogą być wytworzone bądź przekonstruowane. Nie bez znaczenia jest, prowadzona na wysokim poziomie, obsługa sprzedażna i posprzedażna, gwarantowana przez odpowiednio przeszkolony i dysponujący znaczną wiedzą o specyfice funkcjonowania służb mundurowych personel.

Obecna strategia spółki w obszarze pojazdów i wyposażenia dla wojska bazuje na trzech podstawowych filarach, wspartych dwoma uzupełniającymi. Filarami podstawowymi są:

  • kompleksowa obsługa w zakresie sprzedaży i napraw produktów korporacji Fiat – samochodów osobowych Fiat oraz ciężarówek IVECO;
  • wytwarzanie we własnym zakładzie w Makowie Mazowieckim niskopodwoziowych naczep militarnych do przerzutu ciężkiego sprzętu o masie własnej od 30 do 60/70 ton;
  • wykonywanie modyfikacji standardowych środków transportu, tak by dostosowywać je do wymagań wyspecyfikowanych w określonym zamówieniu (przetargu). Przykładami takich prac są m.in., zrealizowany w głównej siedzibie firmy w Tychach i obejmujący niemal pełne wykończenie wnętrza, montaż wielu elementów wyposażenia w zabudowach furgonów Fiat Ducato czy przeprowadzana w filii w Skępem kompletna przebudowa terenowych ciężarówek IVECO Trakker. W wyniku tej ostatniej niemal standardowe podwozia, po dokonaniu szeregu przeróbek stają się ciężkimi ciągnikami siodłowo-balastowymi o symbolu MP720E48WT 6x6. Ponieważ także są one stale unowocześniane oraz łączą niezłe parametry z konkurencyjną ceną, od kilku lat stanowią podstawowy sprzęt transportowy naszego wojska w tej kategorii taboru.

Tym trzem głównym filarom strategicznym towarzyszą filary wspomagające – stała kooperacja z zagranicznymi producentami uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, takimi jak KMW czy izraelska korporacja Plasan Sasa. Ważne miejsce wśród przedsięwzięć dodatkowych pełni również propozycja zaoferowania czeskiej Tatry w przetargu na samochody średniej ładowności i wysokiej mobilności, czyli następców Starów 944 i 1466. Przy czym należy tu bezwzględnie podkreślić, iż w przypadku wygrania tego przetargu, z powodu jego znaczenia dla Sił Zbrojnych RP oraz dla samej firmy, wszelka obsługa produkcyjno-handlowa związana z realizacją zamówienia stanie się automatycznie jednym z głównych filarów w strategii spółki.

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 9/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter