Memorandum Intencyjne Arabii Saudyjskiej z BAE Systems

Memorandum Intencyjne Arabii Saudyjskiej z BAE Systems

9 marca br. koncern BAE Systems poinformował, że Arabia Saudyjska podpisała z rządem Wielkiej Brytanii memorandum intencyjne MoI (Memorandum of Intent) dotyczące nabycia 48 wielozadaniowych samolotōw myśliwskich Eurofighter Typhoon. MoI podpisano w czasie wizyty w Londynie księcia Mohamada bin Salmana Alb-Sauda i spotkania delegacji saudyjskiej z brytyjskim ministrem obrony Gawinem Williamsonem.

Podpisanie MoI nie oznacza zakupu maszyn, ale pokazuje, że zawarcie umowy nastąpi w stosunkowo niedalekiej przyszłości. BAE Systems podał, że negocjacje dotyczące warunków handlowych są kontynuowane.

Arabia Saudyjska zakupiła 72 myśliwce Eurofighter Typhoon z brytyjskiej linii produkcyjnej BAE Systems na mocy umowy z czerwca 2006 roku. Koszt samych samolotów wynosił 4,43 mld funtów, a biorąc pod uwagę uzbrojenie i sprzęt naziemny około 10 mld funtów. Całkowity koszt programu, biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe płatności i ponowną ocenę kosztów, inwestycje w infrastrukturę, szkolenie personelu, długoterminowe wsparcie techniczne, itp., oszacowano na 20 mld funtów, co uczyniło z niego największą umowę eksportową dotyczącą uzbrojenia w historii Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z pierwotną umową BAE Systems w latach 2009-2011 dostarczył 24 gotowe myśliwce Eurofighter Typhoon Tranche 2 (18 egz. jednomiejscowych i 6 dwumiejscowych) z linii montażowej w Warton. Pozostałe 48 samolotów (w tym 12 egz. dwumiejscowych) miało być zmontowanych w Arabii Saudyjskiej przez Alsalam Aircraft Company (joint-venture koncernu Boeing, linii lotniczych Saudi Arabian Airlines i przedsiębiorstwo państwowe Saudi Advanced Industries Company) w zakładach w Taif. Saudyjskie przedsiębiorstwo nie podołało jednak tak ambitnemu projektowi. W związku z tym w marcu 2013 roku umowa została zmieniona i wszystkie 48 samolotów miały dostarczyć zakłady BAE w Warton. Poza tym, w lutym 2014 roku strony uzgodniły podwyższenie kosztów umowy, związane z produkcją tych maszyn w wersji Tranche 3A.

Ostatecznie dostawy samolotów Tranche serii 2 zostały zrealizowane w latach 2013-2014, a dostawy 48 maszyn serii Tranche 3A zakończono w czerwcu 2017 r. W saudyjskich siłach powietrznych myśliwce Eurofighter Typhoon znajdują się w trzech dywizjonach (3., 10. i 80.) w bazie lotniczej Taif.

 

tekst: Tomasz Kwasek

foto: BAE System

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter