Menażeria z AMZ Kutno

 


Mateusz J. Multarzyński


 

 

 

Menażeria z AMZ Kutno

 

 

 

Firma AMZ Kutno istnieje już 10 lat (rocznica minęła w tym roku) i przez ten okres stała się uznanym na rynku krajowym oraz zagranicznym producentem pojazdów oraz ich specjalistycznych odmian i zabudów. Do jej „flagowych” produktów należą: sanitarki, samochody przystosowane do przewozu wartości, bankowozy oraz pojazdy opancerzone.

 


Choć czytelnicy NTW kojarzą AMZ Kutno głównie z takich konstrukcji jak: Dzik, Tur, czy Żubr, to głównym źródłem dochodów firmy pozostaje produkcja cywilna, w szczególności pojazdów sanitarnych. Kutnowska firma jest np. głównym dostawcą ambulansów dla duńskiego Falcka (ok. 300 rocznie) i jego europejskich oddziałów, a także posiada 90-procentowy udział w szwedzkim rynku w tej kategorii samochodów. Bez produkcji na cywilne rynki nie byłby możliwy rozwój firmy i finansowanie takich inwestycji, jak budowa nowej hali o powierzchni 2000 m2, dwukomorowej lakierni czy wyposażenie własnej laminatorni oraz zakup  termoformiarki do produkcji nadbudówek. Nakłady te są niezbędne, szczególnie że bramy firmy opuszcza miesięcznie ok. 100 pojazdów. Co dziesiąty z nich to opancerzona w klasie B6 Toyota Land Cruiser 200, wykonywane są one w ramach kontraktu z firmą dostarczającą tego typu pojazdy dla klientów głównie z Bliskiego Wschodu.

Sanitarki dla Bundeswehry
Spore doświadczenie w tej kategorii zabudów, w tym dla użytkowników wojskowych (sanitarki na podwoziach SCAM, Iveco czy medyczny Rosomak) pozwoliło spółce AMZ  wystartować i wygrać przetarg na sanitarki dla Bundeswhery. W jego ramach wykonane zostaną trzy wersje pojazdów, bazujące na modelach marki Mercedes-Benz: Vito, Sprinter oraz Atego. W przypadku tych dwóch ostatnich na ich podwoziach zamontowane zostaną kontenery sanitarne niemieckiej firmy RKB (Reparatur und Karosseriebau GmbH). Za całość zabudowy pojazdów oraz konieczne modyfikacje (np. montaż pneumatycznego zawieszenia tylnej osi w Sprinterach) odpowiada AMZ Kutno, które również – we współpracy z PIMOT – przeprowadziło crashtesty kontenerów z wyposażeniem. W ramach trzyletniego kontraktu powstanie w sumie 30 sanitarek, z czego do końca tego roku mają być wykonane odpowiednio: 4 na bazie Vito (pojazd lekarski), 4 na bazie Sprintera (karetka jednonoszowa) oraz 4 na bazie Atego (karetka dwunoszowa). Zdobycie zamówienia na pojazdy dla Bundeswehry trzeba uznać za spory sukces kutnowskiej firmy, który bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Z tą umową wiążą się nie tylko pieniądze, ale również doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji i obsłudze tego typu kontraktów (np. nadzór i odbiór przez Government Quality Assurance Representative ze strony Bundeswehry), diametralnie różniące się od naszych krajowych warunków oraz zaistnienie „marki” na rynku dostawców dla armii NATO. Należałoby też wspomnieć o kontrakcie na zakup części do irackich Dzików-3, który został zawarty pomiędzy AMZ Kutno a rządem amerykańskim i którego realizacja, także na miejscu w Kutnie, nadzorowana jest przez przedstawicieli US Army.

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 11/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter