M-ATV w polskich Wojskach Specjalnych

M-ATV w polskich Wojskach Specjalnych

Mateusz J Multarzyński

25 lutego br. w Krakowie, na terenie koszar Jednostki Wojskowej Nil, odbyło się oficjale przekazanie Wojsku Polskiemu 45 pojazdów Oshkosh Defense M1240A1 M-ATV, które zostały pozyskane w ramach programu Excess Defence Articles (EDA), dotyczącego przekazywanie siłom zbrojnym zaprzyjaźnionych państw uzbrojenia i wyposażenia pochodzącego z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Na uroczystości obecni byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen D. Mull, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bron. pil. Lech. Majewski, Inspektor Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotr Patalong i dowódca JW Nil płk Mirosław Krupa. W trakcie uroczystości ambasador Mull, jako reprezentant amerykańskiej administracji, wręczył przedstawicielom Wojsk Specjalnych symboliczny klucz do M-ATV.
Nieodpłatne przejęcie tych pojazdów zostało zaproponowane MON w maju 2014 roku przez Defense Security Cooperation Agency (DSCA), koordynującą z ramienia Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zagraniczną współpracę wojskową. Jak większość uzbrojenia i sprzętu upłynnianego w ramach programu EDA, polskie M-ATV nie są fabrycznie nowe i pochodzą z pierwszych partii produkcyjnych, a więc z lat 2009 i 2010. Pierwotnie dostarczono je w wersji M1240 jednostkom US Army operującym w Afganistanie skąd trafiły - na koszt strony amerykańskiej - do naszego kraju. Wszystkie przeszły w toku eksploatacji modernizację do standardu M1240A1, polegającą na montażu dodatkowego zestawu osłon przeciwminowych UIK (Underbody Improved Kit), który do tej pory został dostarczony w ilości 8000 kompletów i zamontowany zarówno na nowych pojazdach, jak i wcześniej będących w eksploatacji, w tym w warunkach bojowych. Zestaw UIK obejmuje następujące elementy: koła w rozmiarze 16.00R20, maty podłogowe pochłaniające energię eksplozji, dodatkowy deflektor pod ramą podwozia, wzmocnione opancerzenie wnęk kół, boczne wzmocnienia pod podłogą. Na dostarczonych do Polski pojazdach zamontowane zostały również tłumiki, których standardowo bazowe M-ATV nie miały.
Według informacji DSCA, wartość pakietu przekazanego Polsce oszacowano na ponad 7,7 mln USD, dla porównania tylko koszt 45 nowych pojazdów wyniósłby, wg cen katalogowych, 25,8 mln USD. Pojazdom towarzyszy jeszcze pakiet części o wartości 1 mln USD i grant na zakupy części oraz materiałów eksploatacyjnych również o wartości 1 mln USD.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 4/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter