Lista strat materialnych Ob.d.L kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 r. – analiza w świetle niemieckich dokumentów archiwalnych „Ciotka Ju” Ju 52 (Transporter)

Lista strat materialnych Ob.d.L kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 r. – analiza w świetle niemieckich dokumentów archiwalnych „Ciotka Ju” Ju 52 (Transporter)

Marius Emmerling

 

Trzysilnikowy samolot pasażerski i transportowy Ju 52/3m to jedna z najsławniejszych niemieckich konstrukcji. Wyposażony w karabiny maszynowe MG 15 do własnej obrony mógł zostać zastosowany nawet jako bombowiec. W tej roli Junkersy zostały użyte nie tylko w wojnie domowej w Hiszpanii, gdzie zagrożenie ze strony lotnictwa myśliwskiego było niewielkie, lecz także w kampanii polskiej, gdzie Luftwaffe panowała w powietrzu od pierwszego dnia wojny, transportowce wykorzystano m.in. do przenoszenia bomb zapalających. Najbardziej spektakularne loty bombowe przeprowadzono w rejonie Luszyna 15 września oraz nad Warszawą 25 września.

 Luftwaffe posiadała 1.09.1939 rok trzy sztaby i jedenaście dywizjonów (Gruppen) wyposażonych w transportowce Ju 52/3m. Każdy dywizjon składał się z czterech eskadr, co pozwalało na wyposażenie niemalże każdego dywizjonu w ponad 50 maszyn. Ponadto 12 Junkersów tworzyło 1./Ln.Abt.100 pod dowództwem Hptm. Hermanna Schmidta; jednostka (wraz 2./Ln.Abt.100 na He 111H) wykonywała w Polsce nocne naloty bombowe. Kolejne transportowce stały do dyspozycji poszczególnym formacjom lotniczym, by mogły np. bez przeszkód zmieniać lotnisko czy zaopatrywać się w amunicję, części zamienne, paliwo, żywność itp.

W sumie regularne dywizjony transportowców posiadały ok. 536 Ju 52/3m, z których ok. 499 było gotowych do natychmiastowego przeprowadzenia lotu bojowego.

Pełna wersja artykułu w magazynie TW Historia nr specjalny 5/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter